راز غار چهل دختر چیست؟

به گزارش وبلاگ طفره، اگر نمی دانید که به کجا باید سفر کنید، همه جاده ها می توانند مسیری برای شما باشند. کافیست اراده کنید و قدم در راه بگذارید تا ببینید چطور جاده شما را می خواند.

راز غار چهل دختر چیست؟

به گزارش خبرآنلاین، شاید باور نکنید، اما در 20 کیلومتری شهر تهران همان مرکز همیشگی آلودگی هوا، روستایی واقع شده که نه تنها آب و هوایی پاک و وصف نشدنی دارد بلکه می توانید ساعت ها و روز ها از سکوت و آرامش طبیعت زیبایش بهره ببرید.

کَمَرْد (Kamard) یکی از روستا های دیدنی در مسیر جاده آبعلی و واقع در بخش جاجرود است که آب و هوایی کوهستانی و معتدل دارد. این روستا در 3 کیلومتری پردیس تهران قرار گرفته که حتی می توانید با ایستادن روی تپه ها و کوه های آن آپارتمان های سفید و نوساز پردیس را به چشم خود ببینید و حتی از ابتدای جاده تا اول اتوبان بابایی از طریق جاده قدیم 12 کیلومتر فاصله است.

روستای کمرد قدمتی حداقل هزار ساله دارد و تا پیش از ویلاسازی ها نو، این روستا سبک تاریخی و قدیمی خود را حفظ کرده بود، اما هر ساله به تعداد مهاجران این روستا به سمت تهران اضافه شد و امروزه بخش عظیمی از مردم روستا را سالمندان تشکیل می دهند.

تهرانی های قدیم این روستا را به نام امامزاده طیب می شناسند، اما امروزی ها بیشتر برای دیدن غار چهل دختر و آبشار راهی این روستا می شوند.

آبشار کمرد کجاست؟

بهترین فصل برای سفر به کمرد و گشت و گذار در طبیعت بکر آن ایام نوروز و فصل بهار است، زیرا در این فصل اندازه آب آبشار و رودخانه اطرافش نسبت به سایر فصول بیشتر است.

پس از رسیدن به کمرد باید حدود 10 الی 15 دقیقه پیاده روی کنید تا به منطقه ای پر از درختان زرشک کوهی و چنار و نارون برسید و در امتداد رودخانه که قدم بزنید صخره بزرگی را خواهید دید که بسیار مرتفع بوده و با گیاهان و خزه پوشیده شده است. آبشار کمرد از قنات آراکوه سرچشمه می گیرد و مسیری نسبتا طولانی را به سمت کمرد طی می کند. این آبشار حدود 20 متر ارتفاع دارد و تنها در فصل بهار آب در آن جاری است، زیرا منطقه کمرد کم بارش است و در سایر فصول آب چندانی از صخره ها جاری نیست.

پشت آبشار، غار معروفی به نام چهل دختر واقع شده است که برای ورود به غار ناچار باید صخره نوردی را از دل آبشار آغاز کنید. غار چهل دختر افسانه ّ ها و روایت های بسیاری را در خود جای داده است به طوری که قدیمی ها معتقد بودند اگر فردی حاجتی داشته باشد باید ابتدا نیت کند سپس 40 سنگ ریزه را به سمت آبشار پرتاب کند. از سوی دیگر روایت شده که در زمان جنگ 40 دختر در این غار پنهان شدند و هرگز از این غار خارج نشدند و هم اکنون نیز هاله ای از جسم دختران روی دیوار های سنگی غار به چشم می خورد. برهمین اساس یکی از مرموزترین غار های ایران است که هر کس روایتی از آن در نظر دارد.

روستای کمرد دارای تاریخچه بسیار قدیمی است و آستان امامزاده طیب ابن طاهر و امامزاده دو برادران در این منطقه واقع شده است به طوری که آرامگاه امامزاده طیب ابن طاهر در شرق روستا واقع شده است و منسوب به امام زین العابدین امام چهارم است و آرامگاه امامزاده دو برادران در کنار چشمه کوچکی بنام چشمه دوبرادران واقع شده است.

این دو آستان در قسمت کوه جنوبی روستا به نام نسوم واقع شده که با انبوه درختان و گیاهان پوشیده شده است که تقریبا از تمامی منطقه ها روستای کمرد قابل رویت است.

اهالی روستای کمرد معمولا در گذشته به مشاغلی همچون باغداری و کشاورزی مشغول بودند و امروزه اگر چه هنوز هم برخی افراد این روستا کشاورزی می کنند، اما معمولا بیشتر افراد به مشاغل آزاد روی آورده اند.

چای کوهی، سیرچه، والک، گل شقایق، گل بنفشه، بوته زرشک و سایر گیاهان معطر از جمله گیاهان موجود در این منطقه است و حیواناتی مانند کبک و روباه خاکستری و عقاب در این محدوده به چشم می خورد.

اگر قصد شب مانی در کمرد را دارید باید در نظر داشته باشید که در این محدوده هیچ هتل و اقامتگاهی برای استقرار وجود ندارد، اما جای نگرانی نیست و شما می توانید تجهیزات کمپینگ را با خود داشته باشید می توانید در منطقه ها بزرگ اطراف آبشار یا در دشت نزدیک کمپ زده و چادر خود را برپا کنید البته می توانید با هماهنگی متولیان امامزاده ها نیز یک شب را در محدوده آستان مقدس بگذرانید.

منبع: فرارو

به "راز غار چهل دختر چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز غار چهل دختر چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید