شلیک گلوله به 7 اسب میلیاردی در زنجان

به گزارش وبلاگ طفره، مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: هفت اسب در یک باشگاه سوارکاری استان در یکماه گذشته به بیماری مشمشه مبتلا شده بودند که بعد از تزریق داروهای آرام بخش به وسیله شلیک گلوله معدوم سازی شدند.

شلیک گلوله به 7 اسب میلیاردی در زنجان

به گزارش وبلاگ طفره، محمدباقر حاج کاظمی گفت: مشمشه یکی از بیماری های مشترک بین انسان و حیوان نظیر اسب، قاطر، الاغ و ماهیان است.

وی اضافه نمود: وقتی بعضی حیوانات به این بیماری آلوده می شوند علائم خیلی شدیدی را نشان می دهند اما این نوع نشانه در اسب و قاطر به صورت مخفی باقی می ماند.

این مسؤول با بیان اینکه مخفی بودن نشانه های این نوع بیماری به ویژه در اسب مشکلاتی را برای انسان ها و سایر اسب ها ایجاد می نماید، ادامه داد: بر این اساس دامپزشکی استان طبق دستورالعمل های بهداشتی به واحدهای اسب داری، سوارکاری و پرورش اسب به صورت دوره ای مراجعه می نماید و آزمایش های لازم را انجام می دهد.

کاظمی اضافه نمود: در این راستا طبق هماهنگی انجام گرفته با اداره کل محیط زیست استان زنجان به منظور جلوگیری از انتقال بیماری های مشترک بین انسان و حیوان نسبت به معدوم سازی اسب های بیمار اقدام شد و در آخرین تست های انجام گرفته دیگر مورد مثبتی از این بیماری در استان مشاهده نشد.

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان با تاکید بر اینکه این بیماری بسیار خطرناک است و مشکلاتی را به همراه دارد، ادامه داد: برای جلوگیری از توسعه این بیماری در مراکز پرورش اسب و سوارکاری به متصدیان اعلام نموده ایم قبل از ورود هر اسبی نسبت به اخذ گواهی سلامت از دامپزشکی اقدام نمایند.

حاج کاظمی با تاکید بر اینکه در مواقعی ممکن است اسب ها بیماری خود را با علائم تنفسی نشان دهند، ادامه داد: در این صورت نیز احتمال ابتلای حیوان به مشمشه وجود دارد که توصیه ما بر انجام آزمایش ضروری است.

وی گفت: این بیماری به وسیله قطرات تنفسی منتشر می گردد و حتی می تواند آبشخور را آلوده کند که امکان آلوده شدن اسب های دیگر هم وجود دارد.

مشمشه بیماری باکتریایی واگیردار و خطرناکی است که بیشتر در تک سمی ها مشاهده می گردد.

این بیماری بسیار کشنده در اسبها بیشتر دیده شده و از بیماری های مشترک انسان و دام است.

منبع: همشهری آنلاین

به "شلیک گلوله به 7 اسب میلیاردی در زنجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شلیک گلوله به 7 اسب میلیاردی در زنجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید