آخرین شرایط تولید واکسن ایرانی کرونا

به گزارش وبلاگ طفره، مدیر تیم تحقیقاتی تولید واکسن کرونا ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با اشاره به آخرین شرایط تولید واکسن ایرانی کرونا، گفت: این واکسن تا اوائل بهار سال آینده عرضه خواهد شد.

آخرین شرایط تولید واکسن ایرانی کرونا

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ طفره، حسن جلیلی، مدیر تیم تحقیقاتی تولید واکسن کرونا ستاد اجرایی فرمان امام، در برنامه چاپ اول شبکه خبر با اشاره به فرایند تولید واکسن کرونا در ایران، گفت: شاید برای اولین بار است پاندمی این چنینی اتفاق می افتد و در زمان کوتاهی نیاز به میلیارد ها واکسن در دنیا احساس می شود.

وی ادامه داد: پتانسیل تولید واکسن نسبت به نیاز کشور های دنیا یک دهم است؛ یعنی اگر کشوری واکسنی تولید کند نمی تواند آن را در اختیار همه مردم قرار دهد و اگر در خصوص تولید واکسن کرونا اقدامی صورت نگیرد، ممکن است ما در لیست آخرین کشور ها برای دریافت واکسن قرار گیریم؛ به طوری که ممکن است در برخی از کشور ها در اواخر سال 2022 واکسیناسیون شروع شود.

مدیر تیم تحقیقاتی تولید واکسن کرونا یادآور شد: تیم های تحقیقاتی در ستاد اجرایی فرمان امام (ره) شروع به کار کرده و واکسن های مختلف را مورد مطالعه قرار دادند. یکی از این واکسن ها در کشور چین بود و تقریبا از 120 واکسن ثبت شده 40 واکسن کشته شده ویروس است.

جلیلی شرح داد: در نتیجه پس از انجام تحقیقات این واکسن به خوک، خرگوش، خوکچه هندی و میمون تزریق شد؛ ضمن اینکه برای این تولید این واکسن ما بر اساس پروتکل های fDA آمریکا و سازمان دنیای بهداشت عمل کرده و نتایج به دست آمد و تقریبا در همه موارد مثبت بود.

وی متذکر شد: بعد، واکسن وارد فاز حیوانی در میمون شد و نتیجه به دست آمده آن بسیار رضایت بخش بوده و عوارض جانبی بر این حیوان نداشت. به جرات می توانم بگویم تست هایی که تأثیرگذار بود، بالاتر از استاندارد های بین المللی بود و نتایج و مدارک به دست آمده به وزارت بهداشت ارائه شد و بار ها نیز جلسات هم اندیشی برگزار کردیم.

وی با بیان اینکه برای اولین بار در کشور است که واکسن جدیدی عرضه می شود، یادآور شد: معمولا فرایند توسعه واکسن بیش از سه سال بوده و حتی تا 13 سال نیز طول می کشد، اما با توجه به شیوع این بیماری، ایجاب می کرد تا ما زودتر به نتایج برسیم.

ثبت نام 17 هزار نفر برای تست واکسن کرونا

مدیر تیم تحقیقاتی تولید واکسن کرونا با اشاره به ثبت نام داوطلبان برای تزریق و تست واکسن کرونا در کشور، گفت: تا به امروز 17 هزار نفر با سامانه 4030 ارتباط برقرار کرده و 9911 نفر برای تزریق واکسن داوطلب شده و اعلام آمادگی کردند.

جلیلی با اشاره به شاخص های در نظر گرفته شده برای انجام تست بر روی افراد داوطلب، گفت: این افراد باید سنی بین 18 تا 50 سال داشته باشند، سالم بوده و هیچ گونه سابقه آلرژی نداشته و تا به حال مبتلا به کرونا نشده باشند.

وی با اشاره به فرایند انجام تست کرونا بر روی افراد داوطلب، ابراز داشت: در نهایت در مرحله اول به 56 نفر این واکسن تزریق می شود که در دو دز در روز صفر و روز چهاردهم به آن ها تزریق شده و از آخرین نفری که تزریق می شود، 28 روز بعد فاز یک تمام و نتایج آن بررسی خواهد شد تا سطح ایمنی واکسن مورد بررسی قرار گیرد.

مدیر تیم تحقیقاتی تولید واکسن کرونا در پاسخ به این پرسش که گفته می شود که ایران توانایی تولید واکسن را ندارد و این یک کار نمایشی است، تأکید کرد: کار هایی که در طول 10 ماه گذشته در کشور اجرا شده بسیار عظیم است و بنده با اطمینان می گویم کار هایی که جوانان شرکت های دانش بینان در طول این 10 ماه انجام داده اند، بی نظیر بوده است.

جلیلی با اشاره به تولیدات مختلف ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در حوزه مقابله با کرونا، گفت: تمام دارو هایی که در دنیا مجوز استفاده دریافت می کردند، در تیم های تحقیقاتی مورد بررسی قرار می گرفت و این تیم ها سعی می کردند در کوتاه ترین زمان ممکن آن دارو را تولید و در اختیار مردم قرار دهند.

وی اضافه نمود: ما در عمل نشان خواهیم داد که می توانیم واکسن کرونا را تولید کنیم و تقریبا در اوایل بهار رونمایی از واکسن کرونا را خواهیم داشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "آخرین شرایط تولید واکسن ایرانی کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط تولید واکسن ایرانی کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید