علت خون دماغ شدن های مکرر چیست؟ علت خون دماغ شدن های مکرر چیست؟

به گزارش وبلاگ طفره، خون دماغ شدن بسیار پدیده شایع و معمولی است. حدود 60 درصد از آمریکایی ها حداقل یکبار در طول عمر خود خون دماغ شدن را تجربه خواهند کرد و از این تعداد چیزی در حدود 6 درصد افراد احتیاج به مراقبت های پزشکی خواهند داشت.

علت خون دماغ شدن های مکرر چیست؟ علت خون دماغ شدن های مکرر چیست؟

علت خون دماغ شدن های مکرر چیست؟

علت خون دماغ شدن چیست؟ چگونه از خون دماغ شدن پیشگیری کنیم؟ در این مقاله به آنالیز دلایل خونریزی از بینی می پردازیم؛ با ما همراه باشید.

به گزارش وبلاگ طفره به نقل از دکتر دکتر زمانی که رگ های خونی درون بینی به صورت ناگهانی بریده می شوند، خون از بینی جاری می گردد که به آن در اصطلاح خون دماغ شدن (nosebleed) می گویند.

↑علت خون دماغ شدن های مکرر

خون دماغ شدن بسیار پدیده شایع و معمولی است. حدود 60 درصد از آمریکایی ها حداقل یکبار در طول عمر خود خون دماغ شدن را تجربه خواهند کرد و از این تعداد چیزی در حدود 6 درصد افراد احتیاج به مراقبت های پزشکی خواهند داشت.

↑انواع خون دماغ شدن

خونریزی بینی گاهی از جلوی بینی و گاهی از قسمت پشتی بینی منشا می گیرد:

↑خون دماغ قدامی Anterior nosebleeds

دیواره ای که دو قسمت بینی را از هم جدا می نماید سپتوم (septum) نام دارد. این قسمت دارای رگ های خونی زیادی است و این رگ ها می توانند بر اثر ضربه به صورت و یا حتی خراش ایجاد شده توسط انگشت پاره شوند. بیش تر انواع خون دماغ از قسمت پایینی سپتوم و در نزدیکی سوراخ بینی آغاز می شوند.

↑خون دماغ خلفی Posterior nosebleeds

این نوع از خونریزی بینی چندان شایع نیست و از قسمت عقبی بینی آغاز خواهد شد. خون دماغ خلفی معمولاً در افراد مسن تر، افرادی دارای فشار خون بالا و افرادی که به صورت آن ها ضربه وارد شده دیده می گردد.

↑علت خون دماغ شدن

با وجود اینکه دلایل زیادی برای خونریزی از بینی وجود دارد، دو علت عمده این عارضه ربط مستقیمی به جراحت های شدید و دما و رطوبت محیط دارد.

تروما: شکستگی استخوان های بینی و یا شکستگی پایه جمجمه می تواند باعث خونریزی بینی گردد. اگر ضربه ای به سر شما وارد شده و در نهایت خون دماغ شده اید، ضروری است که به پزشک مراجعه کنید.

خشکی هوا: از دیگر علت های خون دماغ شدن قرار دریافت در معرض هوای خشک یا هوای گرم داخلی است. در این صورت بافت داخلی بینی تحریک شده و غشای بینی خشک خواهد شد. خشکی فضای درونی بینی احساس خارش ایجاد خواهد نمود و زمانی که انگشت دست یا جسمی خارجی درون بینی قرار گیرد، خونریزی رخ خواهد داد. اگر در فصل سرما به بیماری سرماخوردگی مبتلا شوید، ترکیب فین کردن مکرر و در معرض هوای سرد و خشک بودن باعث خون دماغ شدن خواهد شد.

↑چه دلیلی باعث خون دماغ شدن مکرر می گردد؟

انگشت کردن در بینی

اگر به آلرژی هایی مانند تب یونجه (hay fever) و یا دیگر بیماری هایی که باعث خارش بینی می شوند، مبتلا هستید، باعث می گردد که به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه انگشت خود را درون بینی قرار دهید.

فین کردن

اگر به منظور خالی کردن محتویات بینی خیلی شدید فین کنید، این فشار می تواند باعث پارگی رگ های خونی سطحی گردد.

اختلالات لخته شدن خون از علت های خون دماغ شدن است

اختلالات مادرزادی مانند هموفیلی (hemophilia) تلانژکتازی خونریزی دهنده (hemorrhagic telangiectasia) یا بیماری اسلر وبر راندو که فرایند لخته شدن خون را مختل می نمایند، می توانند دلیل خونریزی از بینی به صورت مکرر باشند.

داروها

اگر داروهایی مصرف می کنید که خون را رقیق می نمایند یا به عنوان یک داروی ضد انعقاد عمل می نمایند؛ مانند آسپرین (aspirin)، کلوپیدوگرل (clopidogrel) و وارفارین (warfarin) توقف خونریزی بینی بسیار سخت خواهد بود.

داروهای موضعی و اسپری های بینی

داروهای موضعی بینی مانند کورتیکواستروئیدها (corticosteroids) و آنتی هیستامین ها (antihistamines) می توانند باعث خون دماغ شدن شوند. اگر مرتب از اسپری بینی بهره ببرید، سر اسپری باعث تحریک فضای داخلی بینی شده و در نهایت بینی خونریزی خواهد نمود.

مکمل های غذایی طبیعی

برخی مکمل های غذایی طبیعی (Topical nasal medications) می توانند خون را رقیق نموده، باعث ادامه دار شدن خونریزی و در نهایت خون دماغ شدن شوند که توقف آن بسیار سخت باشد. این مکمل های غذایی طبیعی شامل:

زنجبیل بابونه گاوی سیرکهن دار یا گینگو جینسینگ ویتامین E

↑علل خون دماغ شدن در بچه ها چیست؟

چندین دلیل برای خون دماغ شدن کودک وجود دارد:

هوای خشک: هوای گرم یا اغلب هوای خشک باعث خون دماغ شدن بچه ها می گردد. هر دو عامل سبب حساس شدن و دهیدراته شدن غشاهای بینی می شوند.

خراشیدن یا دریافت بینی: این دومین عامل خون دماغ شدن است. حساس کردن بینی با خراش دادن یا دریافت آن باعث می گردد که رگ های خونی در معرض خونریزی قرار گیرند.

ضربه: زمانی که ضربه ای به بینی کودک وارد گردد، می تواند آغاز خونریزی بینی باشد. اغلب مسئله ای جدی نیست، اما اگر پس از ده دقیقه خونریزی بند نیامد حتما کودک را نزد پزشک ببرید.

سرماخوردگی، آلرژی یا عفونت سینوسی: هر بیماری که سبب گرفتگی یا حساس شدن بینی گردد باعث خونریزی بینی می گردد.

عفونت باکتریایی: عفونت های باکتریایی می توانند باعث زخم و قرمزی و پوسته پوسته شدن داخل بینی و جلوی سوراخ بینی گردد. این عفونت ها منجر به خونریزی می شوند.

در موارد نادر، اغلب خونریزی های بینی به علت مسائل مربوط به لخته شدن خون یا رگ های خونی غیرطبیعی است. اگر کودک شما دچار خونریزی بینی شد و دلایل آن به موارد ذکر شده در بالا مربوط نبود، کودک را نزد پزشک ببرید.

↑بیماری هایی که احتمال خون دماغ شدن را بالا می برد؟

اگر به بیماری های کلیوی یا کبدی مبتلا هستید، توان خون شما برای لخته شدن ممکن است پایین تر از سایر افراد باشد و همین موضوع توقف خونریزی از بینی را سختتر خواهد نمود.

فشار خون

نارسایی مزمن قلبی (congestive heart failure) یا فشار خون بالا احتمال خون دماغ شدن افراد در حالت دمر را افزایش خواهند داد.

ناهنجاری ها

اگر بینی به دلیل جراحی زیبایی، مسائل مادرزادی و یا جراحت دچار اختلال عملکردی باشد، احتمال خونریزی مکرر از بینی وجود خواهد داشت.

تومورها

تومورهای خوش خیم و بدخیم بینی و سینوس ها می توانند منجر به خون دماغ شدن شوند. این امکان در افراد مسن تر و افراد سیگاری بیش تر از سایرین است.

مواد مخدر

کوکائین که به صورت استنشاقی مصرف می گردد، باعث پارگی رگ های خونی درون راه های هوایی بینی و در نهایت خون دماغ شدن خواهد شد.

تحریک نماینده های شیمیایی

اگر در محیط خانه و یا کار در معرض تحریک نماینده های شیمیایی مانند دود سیگار، سولفوریک اسید، آمونیاک و گازوییل قرار بگیرید، ممکن است دچار خونریزی بینی شوید.

↑چه زمانی برای خون دماغ شدن باید به پزشک مراجعه کرد؟

بیش تر وقت ها خونریزی از بینی نگران نماینده نیست؛ ولی برخی از انواع خون دماغ شدن احتیاج به مراقبت های پزشکی خواهند داشت:

خونریزی از بینی بعد از 20 دقیقه متوقف نگرددخونریزی بینی ناشی از ضربه به سر باشدبعد از ضربه و جراحت شکل بینی عوض شده و یا احساس شکستگی داشته باشد

اگر به دلایل کم اهمیت به طور مکرر و به مقدار زیاد خون دماغ می شوید حتماً به پزشک مراجعه کنید. اگر بیش تر از یک بار در هفته خون دماغ می شوید، احتمالاً این نشانه ای از یک مشکل دیگر باشد که باید مورد آنالیز دقیق قرار گیرد.

↑راه های درمان خونریزی بینی یا خون دماغ شدن

اگر خون دماغ شدید، می توانید مراحل زیر را انجام داده تا به سرعت خونریزی بینی خود را کم یا قطع کنید:

صاف بنشینید و کمی به جلو خم شوید

در این شرایط بیشتر تمایل بر آن است که کمی به سمت عقب متمایل شوید تا از چکیدن خون بر صورت خود جلوگیری کنید، اما باید بدانید که کمی به سمت جلو متمایل شدن روش بهتری است.

این کار باعث می گردد که خون وارد مجرای گلو نگردد؛ زیرا اگر این اتفاق رخ دهد در نهایت باعث خفه شدن یا استفراغ می گردد. سعی کنید به جای بینی با دهان خود نفس بکشید و آرام بمانید.

از بستن بینی خود خودداری کنید

برخی افراد از پد پنبه ای، دستمال، یا حتی تامپون استفاده می نمایند تا جلوی خونریزی بینی را بگیرند. این کار می تواند باعث خونریزی بیشتر گردد، چرا که باعث حساس تر شدن بیش تر رگ ها می گردد. در عوض، از دستمال یا دستمال مرطوب برای پاک کردن خونی که از بینی می چکد بهره ببرید.

بینی خود را به آرامی فشار دهید

قسمت نرم و گوشتی بینی خود، زیر استخوان های بینی را به مدت 10 دقیقه بگیرید تا رگ های خونی فشرده شوند و خونریزی قطع گردد.

در این ده دقیقه همانگونه که بینی خود را گرفته اید فشار زیادی به آن وارد نکنید، چرا که دوباره خونریزی آغاز می گردد.

مراحل پیشین را به مدت 15 دقیقه تکرار کنید

اگر خونریزی بینی شما پس از 10 دقیقه فشار آوردن بند نیامد، این کار را به مدت 10 دقیقه دیگر نیز انجام دهید. اگر پس از 30 دقیقه خونریزی بینی شما بند نیامد یا حجم زیادی خون از بینی شما خارج شد خیلی سریع به اورژانس مراجعه کنید و تحت درمان قرار گیرید.

↑جلوگیری از خون دماغ شدن

شما می توانید تعداد دفعاتی که خون دماغ می شوید را کاهش دهید یا اینکه با انجام برخی کارها از آن جلوگیری کنید:

از قرار دادن انگشت در بینی و فین کردن با شدت زیاد خودداری کنید.اگر سیگار می کشید، آن را ترک کنید و در معرض دود سیگار افراد دیگر هم قرار نگیرید.فضای درونی بینی را با اسپری های بینی نمکی مرطوب نگه دارید.در طول ماه های فصل زمستان از دستگاه بخور در منزل بهره ببرید.

در هنگام خواب با یاری پمادهایی هم چون باسیتراسین (Bacitracin)، کرم آ د (A and D Ointment) اوسرین (Eucerin)، پولیسپورین (Polysporin) یا وازلین دو سوراخ بینی را چرب کنید

در اتومبیل حتماً کمربند ایمنی را ببندید، بستن کمربند امکان جراحت صورت در هنگام تصادف احتمالی را کاهش خواهد داد. در هنگام انجام ورزش هایی که امکان آسیب و ضربه به صورت وجود دارد؛ مانند لاکراس، کاراته و هاکی از گاردهای مخصوص محافظ سر و صورت بهره ببرید.از تنفس مواد شیمیایی تحریک نماینده جلوگیری کنید.

↑پیشگیری از خون دماغ شدن در تابستان

با اقداماتی می توان از خون دماغ شدن در پیشگیری کرد. نکات زیر را رعایت نموده تا از خونریزی بینی در تابستان جلوگیری کنید:

در هوای گرم از خانه بیرون نروید. اگر مجبور به بیرون رفتن بودید کلاه لبه دار به سر کنید و بینی خود را با دستمال سر یا پارچه ای نخی بپوشانید تا هوای گرم وارد بینی شما نگردد.

اگر اتاق شما دارای رطوبت است از دستگاه های تصفیه هوا یا خنک نماینده هوا بهره ببرید و همچنین از خشک شدن بینی خود جلوگیری کنید.

از دمیدن در بینی زمانی که به دلیل سرماخوردگی کیپ شده است، خودداری کنید.

از مصرف الکل، دخانیات و نوشیدنی های گرم اجتناب کنید؛ زیرا باعث افزایش سلول های خونی در بینی شما می شوند.

پس از خونریزی، خون در داخل بینی لخته می گردد. بهتر است بینی خود را زمانی که مرطوب است تمیز کنید یا از دستمالی مرطوب به آن منظور بهره ببرید.

سخن آخر

اگر به دفعات خون دماغ می شوید بهتر است با پزشک در خصوص عوامل احتمالی آن و راه هایی که می تواند از آن جلوگیری کند مشورت کنید. پزشک احتمالاً از شما خواهد خواست که با یک پزشک متخصص گوش، حلق و بینی (otolaryngologist) مشورت کنید. اگر شما رقیق نماینده خون مصرف می کنید، شاید لازم باشد که دوز آن دوباره توسط متخصص تنظیم گردد.

منبع: جام جم آنلاین

به "علت خون دماغ شدن های مکرر چیست؟ علت خون دماغ شدن های مکرر چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت خون دماغ شدن های مکرر چیست؟ علت خون دماغ شدن های مکرر چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید