دلیل روشن شدن چراغ چک

به گزارش وبلاگ طفره، خرابی سنسور اکسیژن، ایراد در مبدل کاتالیستی، مشکل در سنسور جریان هوا، مشکل در شمع ها و وایرها، مسائل کوئل، خرابی باتری، مشکل در سیستم چرخش گاز اگزوز، خرابی ترموستات، مسائل انژکتور سوخت، نصب کردن دزدگیر و نشتی خلأ، 11 دلیل روشن شدن چراغ چک خودرو هستند؛ هر چند که نباید از وجود رابطه مستقیم میان روشن شدن چراغ چک و افت شتاب چشم پوشی کرد. بیشتر رانندگان با روشن شدن چراغ چک، ماشین خود را متوقف می نمایند اما باید به شما بگوییم که اگر ماشینتان مشکل خاصی ندارد، احتمالا با مشکل جدی روبرو نیستید.

دلیل روشن شدن چراغ چک

برای این کار سلامت خودروی خود را تست کنید، مثلا ببنید که اگر چراغ چک در طول مدت زمانی کوتاه چندبار روشن گردد، قطعا مسئله ای وجود دارد اما اگر مسافتی را طی نموده اید و چراغتان خاموش شد و این اتفاق دیگر تکرار نشد، احنتمالا با مشکل خاصی روبرو نیستید. با ما همراه باشید زیرا قصد داریم تمام دلایلی که باعث روشن شدن چراغ چک می شوند را به همراه شما آنالیز کنیم.

خرابی سنسور اکسیژن

مهم ترین دلیل روشن شدن خودرو چک خودرو، سنسور اکسیژن ماشین است. توصیه می کنبم که مشکل سنسور را در همان ابتدا با پرداخت هزینه ای کم رفع کنید زیرا در صورت خرابی این قطعه باید هزینه زیادی را در نهایت پرداخت کنید. ضمناً، خرابی سنسور می تواند باعث خرابی کاتالیزور گردد. بعلاوه خرابی این قطعه باعث می گردد تا کامپیوتر خودرو، اطلاعات را به درستی دریافت نکند و در نتیجه آن، مصرف سوخت تا 40 درصد افزایش پیدا کند.

نشتی خلأ

هر ماشینی دارای چند سیستم خلأ است و هر کدام کارهای مختلفی انجام می دهند. اگر وسیله نقلیه تان در هنگام کارکردن درجا می زند یا در دور موتور بالا می ماند، ممکن است در سیستم تان نشتی خلا اتفاق افتاده باشد. همین امر را می توان دلیل روشن شدن چراغ چک معرفی کرد.

خرابی مبدل کاتالیستی

خرابی مبدل کاتالیستی بیشتر در ماشین هایی که قدیمی یا فرسوده هستند اتفاق می افتد، البته می توان از خرابی این قطعه به راحتی جلوگیری کرد. برای این کار کافیست به شرایط کاتالیزور توجه داشته باشید و سر موقع، شمع ماشین و روغن موتور را تعویض کنید. اگر مبدل کاتالیستی خراب باشد، مصرف سوخت بالا می رود و برخلاف خواست شما، نمی توانید سرعت خود را بالا ببرید و همین عوامل در نهایت باعث می شوند تا چراغ چک ماشین روشن گردد. برترین زمان تعویض روغن موتور ببین هر 5 تا 7 هزاز کیلومتر کارکرد است.

دزدگیر

عدم تنظیم درست دزدگیر باعث روشن شدن چراغ چک خودرو می گردد. دلیلش هم این است که در چنین شرایطی، کامپیوتر خودرو، دزدگیر را به عنوان یک عامل مخرب شناسایی کند و چراغ چک روشن گردد.

خرابی در سنسور جریان هوا

سنسور هوا با آنالیز اندازه هوای ورودی به موتور، اطلاعات بخشی که در آن مستقر است را به کامپیوتر ماشین منتقل می نماید تا با جمع بندی و تحلیل داده ها، مقدار فعالیت یا اصطلاحا پاشش انژکتورها تعیین گردد.

مسائل انژکتور سوخت

مسائل انژکتور سوخت از آن خرابی های رایج خودرو نیست اما وقوع آن می تواند دلیل ریپ زدن ماشین و روشن شدن چراغ چک خودرو گردد.

برای پیشگیری از خرابی انژکتور باید از کارهایی همانند رانندگی طولانی با سوخت کم، تعویض دیربه دیر فیلتر بنزین و مواردی از این دست خودداری کرد.

خرابی شمع ها و وایرهای ماشین

وظیفه شمع ماشین ایجاد جرقه، انفجار بنزین و حرکت موتور خودرو است. اگر این اتصال برقرار نگردد، جرقه ای هم زده نمی گردد و در نهایت هم ماشین راه نمی رود. یکی از دلایلی که باعث خرابی شمع و روشن نشدن موتور و در نهایت روشن شدن چراغ ماشین می گردد، همین مشکل در شمع ها و وایر شمع است.

خرابی ترموستات

ترموستات روی دمای محیط نظارت می نماید و فرستادن جریان هوای سرد به سمت موتور، دمای آن را تنظیم می نماید. برای کارکرد بدون نقص ترموستات باید مایع خنک کننده داخل ترموستات به موقع تعویض گردد چون این مایع در طول مدت زمان کارکرد خود، گرد و غبار به خود جذب می نماید و کارایی اش را از دست می دهد. این همان حالتیست که باعث روشن شدن چراغ چک می گردد.

مشکل در کارکرد کوئل

کوئل وظیفه تأمین الکتریسیته لازم برای جرقه زدن شمع ها را برعهده دارد خرابی این قطعه می تواند باعث روشن شدن چراغ چک ماشین گردد. البته اگر کوئل خراب گردد، احتمالا شمع ماشین هم با مشکل روبرو می گردد و در نهایت خرابی ماشین خیلی بیشتر و البته عیق تر می گردد.

خرابی در سیستم چرخش گاز اگزوز (ERG)

سیستم چرخش گاز اگزوز قطعه ای بسیار مهم است که تعمیر آن معمولا بسیار هزینه زیادی برایتان دارد. شرایط خرابی این قطعه زمانی حساس تر و البته پرخرج تر می گردد که علاوه بر تعویض شیر ERG، قصد داشته باشید که تمام پور ت های آن را هم تمیز کنید. تمیزی قطعه گاز اگزوز هزینه زیادی دارد ولی با این حال توصیه می کنیم که اگر این قطعه در ماشین شما دچار مشکل شد، حتما در اولین زمان ممکن برای تعمیر آن اقدام کنید. در این زمینه ضروری است بگوییم که اگر خرابی این قطعه به انژکتور خودرو در نهایت آسیب آسیب وارد کند، آسیب بسیار زیادی به مشاین می زند و هزینه تعمیرش بسیار بالاتر از حالت عادی می رود.

برز مشکل و خرابی باتری

چراغ ماشین قطعا در صورت خرابی باتری روشن می گردد. در بسیاری از ماشین ها، چراغ دینام نشان دهنده بروز مشکل در باتری خودرو است. البته در خودروهای مدل بالا، چراغ مخصوصی به عنوان هشداردهنده خرابی باتری در نظر گرفته شده است. با این حال اگر چراغ خودرویتان روشن شد و سابقه خرابی باتری هم در زمانی نه چندان دور داشته اید، بهتر است برای آنالیز خرابی باتری به یک تعمیرکار مراجعه کنید؛ شاید مشکل دقیقا همین جا باشد.

افت شتاب هم باعث روشن شدن چراغ چک ماشین می گردد

افت شتاب باعث روشن شدن چراغ چک می گردد، چرا؟ چون زمانی که مبدل کاتالیستی خودرو دچار مشکل گردد، سنسور هوا و گاز در نتیجه به درستی کار نخواهند کرد. زمانی هم که سنسور گاز عملکرد مناسبی نداشته باشد یا وایر شمع ها خوب کار نکنند، موتور خودور در نتیجه دچار افت توان و شتاب می گردد.

نکته مهم دیگری که باید حتما به آن توجه داشته باشید این است که از طرفی وجود تمامی این موارد می توانند باعث روشن شدن چراغ چک خودروشوند.

اگر چراغ چک خودرو روشن شد باید چه کار کنیم؟

از ماشین پیاده شوید و این سوال ها را از خود بپرسید که؛ آیا به تازگی بنزین زده اید یا این که ماشین زیاد تکان می خورد؟ رنگ چراغ چک چه رنگی است و آیا به تازگی چشمک زده یا نه؟ اگر پاسخ تان به حداقل دو مورد از این موارد مثبت بود، باید هر چه زودتر به تعمیرکار مراجعه کنید.

منبع: هفت گنج

به "دلیل روشن شدن چراغ چک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل روشن شدن چراغ چک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید