عوارض خفیف پس از تزریق واکسن های کرونا، طبیعی است

به گزارش وبلاگ طفره، دبیر علمی کمیته کشوری کووید19، ایجاد عوارض جانبی واکسن های کرونا را طبیعی و نشانه ایجاد ایمنی در بدن فرد برشمرد و تاکید نمود: فواید واکسن ها بسیار بیشتر از عوارض احتمالی نادر آنها است.

عوارض خفیف پس از تزریق واکسن های کرونا، طبیعی است

به گزارش وبلاگ طفره، دکتر عابدینی - فوق تخصص ریه و مسئول ای سی یو اورژانس کرونا بیمارستان مسیح دانشوری و دبیر کمیته علمی کشوری کووید 19، واکسن های کووید 19را بی خطر و باعث محافظت افراد در برابر ابتلا به بیماری شدید و مرگ ناشی از کرونا برشمرد که ممکن است عوارض جانبی خفیفی داشته باشند که نشانه ایجاد ایمنی در بدن است.

به گفته وی، فرایند فراوری واکسن ها پیچیده و تحت نظارت های جدی صورت می گیرد تا کمترین میزان خطر و عوارض را برای گیرندگان واکسن در برداشته باشند و ضمن مطالعات بالینی متعدد، بی خطری و اثربخشی واکسن ها به دقت مورد آنالیز قرار می گیرد.

دبیر کمیته علمی کشوری کووید 19 گفت: طراحی واکسنها به نحوی است که بدون خطر ابتلا به بیماری باعث تحریک سیستم ایمنی بدن انسان و در نتیجه بروز بعضی واکنش های ناخواسته یا عوارض جانبی می گردد.

عوارض انواع واکسن های مورد استفاده در ایران

دبیر علمی کمیته کشوری کووید 19 با اشاره به انواع واکسن های مورد استفاده در کشور گفت: در حال حاضر 4 نوع واکسن در کشور استفاده می گردد که با مکانیسم های متفاوتی فراوری شدند و از نظر عوارض جانبی تقریبا شرایط مشابهی دارند. اما خوشبختانه عوارض جانبی واکسیناسیون عموما زودگذر هستند.

وی اضافه نمود: بسته به خصوصیات ایمنی ذاتی افراد، طیف وسیعی از واکنش ها در مقابل واکسن دیده می گردد. تعداد زیادی افراد هیچ ناراحتی و مسئله ای نخواهند داشت. بعضی دیگر نیز در روزهای اول احساس ناخوشی و درد و تب دارند که خود به خود و با استراحت و نهایتا مصرف مسکن ساده برطرف می گردد. در عده کمی نیز ممکن است عوارض جانبی شدت بیشتری داشته باشند.

عوارض جانبی خفیف ناشی از واکسن طبیعی است

به گفته این فوق تخصص ریه، معمولا پس از واکسیناسیون عوارض جانبی خفیف تا متوسطی نظیر تب پایین یا دردهای عضلانی مشاهده می گردد که طبیعی است. این علایم در واقع واکنش سیستم ایمنی بدن به آنتی ژن های وارد شده به وسیله واکسن است و معمولا پس از چند روز نیز خود به خود از بین می فرایند.

عابدینی بروز عوارض جانبی را طبیعی و به مفهوم پاسخ بدن به واکسن برشمرد و گفت: افراد مختلف واکنش های متفاوتی نسبت به واکسن نشان می دهند. بسیاری ممکن است هیچ علامتی پس از واکسیناسیون نداشته باشند. اما عدم بروز عوارض جانبی هرگز به معنی بی تاثیر بودن واکسن نیست زیرا هر شخص پاسخ ایمنی متفاوتی از خود نشان می دهد.

دبیر کمیته علمی کشوری کووید؛ از شایعترین عوارض واکسیناسیون کرونا به علایمی نظیر درد، قرمزی و سفتی مختصر محل تزریق، تب، لرز، خستگی، سردرد، درد عضلانی و اسهال اشاره نمود که این عوارض با توجه به نوع واکسن متفاوت است و معمولا زودگذر بوده و خودبه خود بهبود می یابند.

وی از عوارض جانبی بسیار نادر واکسن های کرونا به واکنشهای آلرژیک شدید مانند شوک آنافیلاکسی اشاره نمود که برای جلوگیری از پیامدهای این عارضه افراد باید پس از تزریق واکسن 15-30 دقیقه در محل واکسیناسیون حضور داشته باشند تا در صورت بروز هر گونه واکنشی تیم بهداشتی و درمانی بتوانند سریعا مراقبت های لازم را ارایه دهند.

توصیه های درمانی در هنگام بروز عوارض جانبی

عابدینی به افراد توصیه کرد در صورت بروز عوارض جانبی پس از واکسیناسیون بهتر است فعالیت روزانه را کمتر نموده و از ورزش یا فعالیت فیزیکی سنگین برای یک یا دو روز خودداری نمایند.

وی استراحت و مصرف مایعات بیشتر را برای برطرف عوارض جانبی ناشی از واکسن بسیار مفید برشمرد و گفت: در صورت احتیاج می توان از مسکن های ساده مثل استامینوفن هر 6 تا 8 ساعت یکبار تا دو روز برای کاهش دردهای عضلانی و استخوانی و سردرد استفاده کرد.

دبیر کمیته علمی کشوری کووید 19 همچنین تاکید نمود: افراد در صورت بروز علایم شدید موضعی یا تب و بدن درد و یا عوارض جانبی بیشتر از سه روز حتما باید به پزشک یا پایگاه های واکسیناسیون مراجعه نمایند.

به گفته وی، کارکنان بهداشتی در مرکز و یا پایگاه های واکسیناسیون آماده پاسخگویی به سوالات و ارایه هدایت لازم هستند. بنابراین بهتر است افراد در هنگام واکسیناسیون شماره مرکز را یادداشت نمایند.

واکسن ها باعث انتقال کرونا نمی شوند

به گفته دکتر عابدینی هیچ یک از واکسن های تایید شده حاوی ویروس زنده نیستند و ایجاد بیماریزایی نمی نمایند.

وی با توجه به این که معمولا چندین هفته پس از واکسیناسیون، ایمنی لازم در مقابل ویروس SARS-CoV-2عامل ایجاد نماینده بیماری کووید 19 در بدن فرد ایجاد می گردد گفت: فرد واکسینه شده امکان دارد قبل و بعد از دریافت واکسن به ویروس کووید 19مبتلا شده و بیمار گردد زیرا واکسن هنوز فرصت کافی برای ایجاد ایمنی در بدن را نداشته است.

عابدینی تاکید نمود: افراد بلافاصله پس از واکسیناسیون نباید ماسک زدن و سایر اقدامات پیشگیرانه را کنار بگذارند و به سه دلیل همچنان باید به دقت توصیه های پیشگیری را رعایت نمایند. اولا برای ایجاد ایمنی کافی باید دو نوبت واکسن به فاصله 2 تا 4 هفته تزریق گردد و مدت زمان تحریک و پاسخ مطلوب سیستم ایمنی هم حدود دو هفته بعد از واکسن خواهد بود. بنابراین تا 2 هفته بعد از تزریق دومین نوبت واکسن هنوز ایمنی کافی ایجاد نشده است.

عابدینی گفت: واکسن های کرونا تا حدود زیادی فرد را مصون می نمایند؛ اما مصونیت 100 درصدی در مقابل بیماری نمی دهند. بنابراین امکان ابتلای افراد واکسن زده به بیماری کرونا صفر نیست و همچنان باید پروتکلها را رعایت نمایند.

به گفته این فوق تخصص ریه، واکسن می تواند از ابتلا به فرم شدید بیماری، بستری و مرگ تا حد بسیار زیادی جلوگیری می نماید ولی ممکن است فرد فرم خفیف بیماری را بگیرد و سبب انتقال بیماری به دیگران گردد. بنابراین تا زمانی که بخش بزرگی از جامعه واکسن نزدند همه افراد اعم از واکسن زده یا نزده باید همچنان به توصیه های بهداشتی مانند استفاده از ماسک و یا رعایت فاصله گذاری اجتماعی اقدام نمایند.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، عابدینی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در حال حاضر 4 نوع واکسن در ایران در حال استفاده است که با مکانیسم های متفاوتی فراوری می شوند، ولی از نظر میزان مصونیت زایی همه آنها با شرایط تقریبا یکسان جلوی ابتلا به فرم های شدید، احتیاجمند بستری و یا مرگ ناشی از بیماری را می گیرند. متخصصین سازمان جهانی بهداشت توصیه می نمایند که بهترین واکسن همان واکسنی است که در اختیارتان است.

منبع: جام جم آنلاین

به "عوارض خفیف پس از تزریق واکسن های کرونا، طبیعی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض خفیف پس از تزریق واکسن های کرونا، طبیعی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید