عکسی هشدارآمیز از تخت جمشید

به گزارش وبلاگ طفره، پایگاه میراث جهانی تخت جمشید ـ پرسپولیس با انتشار عکسی قدیمی از این اثر باستانی، نسبت به خشکسالی و بی آبی در کشور هشدار داد.

عکسی هشدارآمیز از تخت جمشید

به گزارش وبلاگ طفره، این عکس به مناسبت سیزدهم فروردین ماه و روز طبیعت در صفحه رسمی اینستاگرام پایگاه میراث دنیای تخت جمشید ـ پرسپولیس با شرح سیزده بدر در دهه شصت کنار آثار تاریخی تخت جمشید منتشر شده و این هشدار داده شده است که فاجعه خشکسالی و بی آبی کشور را بیش از پیش جدی بگیریم.

بیشتر از یک دهه است درباره خشکسالی و پدیده فرونشست و فروچاله در محدوده میراث دنیای تخت جمشید ـ پرسپولیس هشدار داده شده است. علاوه بر این، حمید فدایی ـ مدیر پایگاه میراث دنیای تخت جمشید ـ با بحرانی شدن فرونشست ها در استان فارس، این نکته را یادآور شده که در کنار خشکسالی، مدیریت نشدن منابع آبی و حفر چاه های غیرمجاز در نقاط مختلف خصوصا در دشت مرودشت و محدوده سایت تخت جمشید و نقش رستم، از عوامل مهمِ مؤثر بر وقوع پدیده فرونشست بوده است.

سال 1395 سازمان میراث فرهنگی در نامه ای به استاندار وقت فارس، درباره 16 هزار حلقه چاه در مرودشت که 50 درصد آن ها غیرقانونی ایجاد شده بود، هشدار داد و خواهان توقف حفر چاه های کشاورزی شد. از آن پس، سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل آب منطقه ای فارس، صدور مجوز حفر چاه در مرودشت را متوقف کردند. با این وجود، در گزارش های پایگاه میراث دنیای تخت جمشید اشاره شده که تعدادی از چاه ها پس از دستور توقف، مجوز حفاری گرفته اند.

در سال 1397، مدیر پایگاه میراث دنیای تخت جمشید نیز نسبت به کاشت شلتوک (برنج) با وجود خشکسالی در دشت مرودشت و در محدوده پرسپولیس معترض شده و گفته علائمی از وجود تَرَک در نقش رستم و محدوده هایی از اراضی تخت جمشید در سطح زمین مشاهده شده است.

سال 98 مدیر آبفای استان فارس گفته بود: برداشت های بی رویه آب از منابع زیرزمینی موجب شده استان فارس با بحران فرونشست های اراضی روبه رو گردد و این بحران به حدی است که این استان را در رده اول فرونشست زمین در دنیا قرار داده است. به طوری که استاندارد فرونشست در سال چهار میلی متر است، اما در استان فارس مقدار فرونشست سالانه میانگین بین شش تا هشت سانتی متر گزارش شده است.

آخرین مطالعات روی پدیده فرونشست در استان فارس نیز نشان می دهد فرونشست مرودشت مجموعه تاریخی نقش رستم را تحت تاثیر قرار داده و تا 300 متری سازه تخت جمشید ادامه پیدا نموده است. دانشگاه شیراز هشدار داده در صورتی که جلو این فرایند گرفته نگردد، در محوطه تخت جمشید فروچاله رخ خواهد داد.

عزت الله رئیسی اردکانی، استاد گروه آب شناسی دانشگاه شیراز که در حوزه آب و فرونشست در استان فارس مطالعاتی داشته است، تابستان سال 1400 در یک مصاحبه گفته بود: در این مطالعات متوجه شکافی به طول 300 متر و عرض یک متر و به عمق 100 متر شدیم که در نقش رستم حدود 30 سانتی متر افت را نشان می دهد و از این رو است که شرایط تخت جمشید نگران کننده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "عکسی هشدارآمیز از تخت جمشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکسی هشدارآمیز از تخت جمشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید