لاکهید مارتین سلاح لیزری LANCE را به نیروی هوایی آمریکا تحویل داد

به گزارش وبلاگ طفره، واشنگتن پست در روزهای اخیر فاش کرده است که کمپانی لاکهید مارتین در ماه فوریه یک سلاح لیزری فوق پیشرفته را به آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی هوایی آمریکا تحویل داده است که نقطه عطفی در تلاش های این کمپانی برای تجهیز یک جت جنگنده تاکتیکی به سلاح لیزری است و قادر به سرنگونی موشک های ضد هوایی خواهد بود.

لاکهید مارتین سلاح لیزری LANCE را به نیروی هوایی آمریکا تحویل داد

تایلر گریفین، یکی از مدیران ارشد کمپانی، در اوایل این ماه در آستانه نمایشگاه هوایی فارنبرو به وبلاگ طفره گفت: این سلاح لیزری کوچکترین، سبک ترین و قدرتمندترین در کلاس خود است که لاکهید مارتین تا به امروز ساخته است. این سلاح نمایانگر تلاش های مهندسان صنعت هوابرد خواهد بود.

در بین چندین مورد پروژه سلاح لیزری که نیروی هوایی، دریایی و زمینی آمریکا در دست توسعه دارند، LANCE از نظر ابعادی یک ششم نمونه ساخته شده با توان مشابه برای نیروی زمینی در سال 2017 است. این سلاح نو بخشی از پروژه SHiELD متعلق به نیروی هوایی آمریکا است که طی آن قصد دارند یک سامانه دفاع لیزری برای جنگنده بسازند. البته این سلاح علاوه بر اینکه قادر است موشک های مهاجم را سرنگون کند، قابلیت آن را دارد که به هلیکوپتر و سایر هواگردهای دشمن نیز آسیب وارد کند.

سلاح لیزری LANCE حاصل همکاری لاکهید مارتین با دو کمپانی آمریکایی دیگر به نام های Northrop Grumman و Boeing است. سیستم کنترل تابش که وظیفه هدایت پرتوی لیزری به سمت هدف را دارد، از طریق Northrop Grumman ساخته شده است. بوئینگ نیز غلاف در برگیرنده سیستم به منظور نصب زیر هواپیما و سیستم های جانبی آن را ساخت و این سیستم را در فوریه 2021 تحویل نیروی هوایی آمریکا داده است.

کنت وود، سرپرست آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی هوایی آمریکا AFRL، در بیانیه ای به Breaking Defense گفته است: سیستم های جانبی ساخته شده برای این سلاح نیز کوچک ترین و فشرده ترین نمونه ها در نوع خود تا به امروز هستند. آن ها قصد دارند با بررسی و مطالعه سلاح تحویل شده از طریق لاکهید مارتین، موارد دقیق کاربری عملی و بالقوه آن را در سناریوهای واقعی محک زده و در آینده آن را علیه اهداف مختلف آزمایش نمایند. گام بعدی آن ها نیز یکپارچه سازی LANCE با سیستم حرارتی به منظور مدیریت گرمای تولیدی و خنک کردن توپ لیزری است.

وقتی از تایلر گریفین در مورد زمان آزمایش این سلاح در نبردهای واقعی پرسیده شد، او پاسخ را به نیروی هوایی سپرد و کنت وود سرپرست AFRL، به Breaking Defence مطرح نمود که این اداره مجوز انتشار اطلاعات بیشتر را هنوز دریافت نکرده است و در حال حاضر این سیستم در مرحله آزمایشات نهایی است.

هنوز اطلاعات دقیقی از توان عملیاتی این سلاح لیزری به بیرون درز نکرده است و باید منتظر بمانیم تا در روزهای آینده اطلاعات بیشتری از این سیستم منتشر شود.

منبع: breakingdefense

منبع: دیجیکالا مگ

به "لاکهید مارتین سلاح لیزری LANCE را به نیروی هوایی آمریکا تحویل داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاکهید مارتین سلاح لیزری LANCE را به نیروی هوایی آمریکا تحویل داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید