مریخ نورد کنجکاوی در راستا خود به شاخه های سنگی عجیبی رسید

به گزارش وبلاگ طفره، مریخ نورد حرفه ای کنجکاوی ناسا از ستون های سنگی پیچ وتاب خورده عجیبی در مریخ تصویربرداری کرد که احتمالا بر اثر فرسایش سنگ های رسوبی شکل گرفته اند.

مریخ نورد کنجکاوی در راستا خود به شاخه های سنگی عجیبی رسید

بر اساس تصاویر خامی که از مأموریت مریخ نورد کنجکاوی (Curiosity) در 15 می (25 اردیبهشت) به زمین رسیده، این کاوشگر صخره های نیزه-مانند پیچ وتاب خورده ای را مشاهده نموده است. این تصاویر در حالی در 3474 روز مریخی از مأموریت ثبت شد، که کنجکاوی 6 آگوست (15 مرداد) یک دهه کاوش در سیاره سرخ را کامل خواهد نمود.

مؤسسه علمی ستی (SETI) درباره در خصوص این ویژگی نوشت: این خارها به احتمال زیاد پرکننده های سیمان-مانند شکستگی های باستانی در یک سنگ رسوبی هستند. این سنگ از شن و آب ساخته شده بوده اما بخش هایی که دارای مواد نرم تری بوده اند، فرسایش یافته اند.

این ویژگی های ظریف بعلاوه ممکن است به وسیله گرانش کم تر سیاره نسبت به زمین شکل گرفته باشد، که تقریبا یک سوم چیزی است که ما در سیاره خود تجربه می کنیم. ستی اما توضیحی درباره دیگر عوامل محیطی ممکن نداد و هنوز مقدار این عوارض سطحی هم معین نشده است.

طبق به روزرسانی 13 می (23 اردیبهشت) آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا، مریخ نورد کنجکاوی در روزهای مریخی 3473 و 3475، در مکانی در کوه شارپ (Mons Sharp) با نام گریوه میرادور (Mirador Butte) یا تپه تنهای میرادور، مشغول فعالیت بود.

این مرکز در توییتر نوشت: اینجا یک سنگ جالب دیگر در دهانه گیل مریخ است! این شاخه ها به احتمال زیاد مواد پرکننده سیمان-مانند در یک سنگ رسوبی باستانی هستند. بقیه سنگ از مواد نرم تری ساخته شده و فرسایش یافته است.

به گفته سوزان شوئنزر (Susanne Schwenzer) زمین شناس سیاره ای در دانشگاه آزاد انگلستان، دوربین روی دکل کنجکاوی یا مست کم (Mastcam) که در مدت فعالیت تصاویر صخره ای عجیب از مریخ تهیه نموده است، احتمالا در این منطقه تازه روزهای شلوغی را خواهد داشت.

او اضافه کرد: در فاصله دورتر از موقعیت فعلی کنجکاوی روی تپه، یک صخره تکه ای که اکنون سیرا مایگوالیدا (Sierra Maigualida) نامیده می گردد، وجود دارد و می تواند اطلاعات بیشتری درباره بافت های بالاترین بخش های تپه آشکار سازد.

بعلاوه انتظار می رود که مریخ نورد ساختارهای جالبی را روی هدفی به نام لا پاراگوا (La Paragua) آنالیز کند، تا در ادامه بتواند تجزیه وتحلیل چندطیفی را روی هدف دوم به نام سان پدرو (San Pedro) انجام دهد. علاوه بر این کنجکاوی از از یک ویژگی به نام تاپیر (Tapir) که احتمالا بر اثر تغییرات شیمیایی و فیزیکی سنگ های رسوبی ایجاد شده است، به صورت استریو تصویربرداری خواهد نمود.

کنجکاوی در حال برنامه ریزی بلندمدت برای جست وجوی شرایط سکونت پذیری در دهانه گیل (Gale Crater) است و همچنان از کوه شارپ بالا می رود تا بتواند رسوبات محیطی را که در طول قرن ها شکل گرفته اند، آنالیز کند.

مریخ نورد جدیدتر ناسا به نام پشتکار (Perseverance) هم که در 18 فوریه 2021 (1 اسفند 1399) روی مریخ فرود آمد، در دهانه جزرو (Jezero Crater) مشغول کاوش است تا میکروب های باستانی بالقوه را در دلتای رودخانه باستانی این منطقه شناسایی کند. این کاوشگر بعلاوه نمونه هایی از سطح مریخ جمع آوری می نماید تا در یک مأموریت آینده در دهه 2030 میلادی، به زمین آورده شوند.

عکس کاور: شاخه های سنگی مشاهده شده به وسیله مریخ نورد کنجکاوی

Credit: NASA/JPL-Caltech/MSSS

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ

به "مریخ نورد کنجکاوی در راستا خود به شاخه های سنگی عجیبی رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مریخ نورد کنجکاوی در راستا خود به شاخه های سنگی عجیبی رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید