مشعل هنر افغانستان در مشهد

به گزارش وبلاگ طفره، مرجان فرهمند - خراسان رضوی- خبرنگار: مجوز فعالیت و نمایش یک مجموعه آثار ارزشمند نقاشی متعلق به زنده یاد استاد نصرالله سروری هنرمند نقاش افغانستانی به نام راه لاجورد از سوی اداره کل موزه های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران صادر شده است.

مشعل هنر افغانستان در مشهد

این مجموعه آثار شامل 130 تابلوی نقاشی ارزشمند از آثار استاد نصرالله سروری است که در مالکیت فریدالله ادیب آیین واقع شده است. آقای ادیب نیز از آشنایان زنده یاد استاد نصرالله سروری و از هنرمندان نقاش افغانستانی ساکن شهر مشهد است. وبلاگ طفره گفت وگویی با فریدالله ادیب آیین درباره آثار سروری انجام داده است.

  • زندگی هنری در یک نگاه

نصرالله سروری در سال 1321 هجری شمسی در شهر هرات چشم به دنیا گشود و در 9 سالگی به هنر نقاشی روی آورد. تشویق های والدین و استعداد ذاتی و علاقه به زیبایی و مردم دوستی او را شیفته هنر نقاشی ساخت. وی در ایام جوانی نزد اساتید و هنرمندان برجسته نقاش افغانستان اصول اولیه هنر نقاشی را آموخت و سال های متمادی به مطالعه و تحقیق در تاریخ هنر و شناسایی نقاشان بزرگ دنیا و سبک های گوناگون به ویژه فنون رنگ شناسی پرداخت. فریدالله ادیب آیین با اشاره به کسب پیروزیت های داخلی و خارجی این هنرمند فقید بیان می نماید: در سنین جوانی در جشنواره نقاشی در کشور هندوستان شرکت کرد و پیروز به کسب جایزه معتبری شد و لقب گریت را به دست آورد.

  • سبک های هنری استاد سروری

ادیب درخصوص سبک های هنری وی می گوید: استاد نصرالله سروری در نقاشی صاحب سبک و تکنیک خاص خود بود. وی به سبک های رمانتیسم، رئالیسم و کلاسیسم آشنا بود و آثار زیادی را خلق کرد. استاد یکی از مشهورترین پیروان سبک بهزاد هروی در هنر مینیاتوری نیز بود. وی در ادامه می گوید: مرحوم استاد اولین دیوارنگاره ها را در شهرهای هرات و کابل پس از پیروزی مقاومت مردم افغانستان در برابر تجاوز شوروی به تصویر کشید. موضوع این دیوارنگاره ها بیشتر تصاویری از مناظر طبیعی و وضعیت مقاومتگران افغانستان در میادین جنگ بود. استاد سروری بنیانگذار موزه ای در هرات به نام منظر جهاد است.

این هنرمند نقاش درباره موضوع اصلی سبک آثار استاد سروری اظهار می نماید: بیشتر مناظر طبیعی و زندگی روزمره مردم روستایی افغانستان و فولکلور را به تصویر کشیده است. البته در بین آثار وی به موضوعات تاریخی و فلسفی هم می توان اشاره نمود. وی می افزاید: بیشتر آثار وی با استفاده از رنگ روغنی و آکریلیک است. آثار این استاد برجسته در نمایشگاه های انفرادی و گروهی متعددی در افغانستان به نمایش گذاشته شده است.

  • کسب مقام ها و القاب هنری

ادیب با بیان این که استاد سروری همیشه طی عمر پربار هنری خود درصدد رشد و اشاعه هنر نقاشی کوشا بود، تاکید می نماید: این استاد فقید در زمان حیاتش افتخارات زیادی مانند اخذ نخستین تقدیرنامه از طرف مقامات دولتی دریافت کرد و طی 9 دوره از حکومت های حاکم بر سرزمین افغانستان به جوایز، القاب و مدال های مهم هنری نائل شد که می توان از عنوان لقب هنرمند پیشتاز مردمی در کابل، برنده جایزه بهزاد سبک ریالیسیزم و ویسوا میترا یا رمان عشق در هنر اشاره نمود. همچنین وی 14 بار در میان نقاشان در سطح افغانستان حائز مقام اول شده است.

  • صبر و بردباری در راه هنر

اغلب آثار این هنرمند در موضوعات تاریخی، فلسفی، مناظر طبیعی و زندگی طبقاتی روستاییان خلق شده است، ولی به یقین آنچه حقیقت دارد در طی آن دوران به دلیل نگاه خاص حکومت های مختلف و بی توجهی دستگاه های تبلیغاتی به هنرهای تجسمی، فشار بر هنرمندان شدیدتر و سازمان یافته تر است. مرحوم استاد سروری در چنین شرایط سخت و طاقت فرسایی باز هم به کوشش و کار هنری خود ادامه داد.

ادیب آیین در ادامه خاطرنشان می نماید: استاد سروری در حوزه فرهنگ اصیل کشور افغانستان و با به نمایش گذاشتن تابلوهای متعدد خویش در نقاط مختلف کشور توانسته است پیغام آور خوبی برای مردم باشد. استاد شاگردان زیادی را در عرصه نقاشی تربیت و به جامعه هنری تقدیم کرد. اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی به صورت رسمی مجوز برگزاری نمایشگاه و یا ایجاد موزه خصوصی مجموعه آثار هنری استاد نصرالله سروری را داده است. این مجموعه شامل 130 تابلوی نقاشی ارزشمند از آثار زنده یاد استاد نصرالله سروری است که متعلق به فریدالله ادیب آیین است.

منبع: همشهری آنلاین

به "مشعل هنر افغانستان در مشهد" امتیاز دهید

1 کاربر به "مشعل هنر افغانستان در مشهد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشعل هنر افغانستان در مشهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید