یک روز پر خبر برای صنایع دستی کشور

به گزارش وبلاگ طفره، مدیرکل صادرات صنایع دستی در جمع معاونان استان ها از راه اندازی انجمن سایت های فروش الکترونیک، کوشش برای معافیت مالیاتی فروشگاه های دارای نشان اعتماد، ایجاد شهرک سوغات زیارتی و تصمیم هایی که برای بازارچه های نوروزی 96 در نظر گرفته شده است، سخن گفت.

یک روز پر خبر برای صنایع دستی کشور

به گزارش وبلاگ طفره، در پانزدهمین همایش سراسری معاونان صنایع دستی کشور، موسوی - معاون صنایع دستی مازندران - درباره مسائل این حوزه گفت: استفاده کردن از پتانسیل محوطه های تاریخی برای برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی یکی از مسائل استان هاست که خواهش می کنیم مذاکراتی با معاونت های میراث فرهنگی انجام گردد تا در این باره با ما تعامل نمایند.

راه اندازی پنجشنبه بازار صنایع دستی در رشت

شاه محمدی - معاون صنایع دستی گیلان - نیز اظهار کرد: در استان ما، صادرات خوبی صورت گرفته است و بسیاری از این صادرات از آستارا انجام می گردد؛ اما متأسفانه بعضی با کامیون و نیسان محصولات استان را صادر می نمایند که این آمار در بخش صادرات جا نمی گیرد. شنیده شده گاهی صادرات گلیم به هفته ای دو نیسان هم می رسد.

او همچنین گفت: به زودی بازار صنایع دستی هفتگی و به عبارتی پنج شنبه بازار در مرکز شهر رشت راه اندازی می گردد و اگر این بازارچه جواب دهد، آن را در انزلی و لاهیجان نیز راه اندازی خواهیم کرد.

علی محمدی - معاون صنایع دستی زنجان - نیز با اشاره به چالش های مختلفی که این استان در حوزه صنایع دستی بویژه فراوری چاقو با آن روبرو است، اظهار کرد: اقداماتی درباره ایجاد سه ناحیه صنایع دستی، کارگاه ها و فروشگاه ها در سطح استان داشتیم که یکی از آن ها با مساحت هشت هکتار، با چالش هایی روبرو است؛ اما دو ناحیه دیگر، در حال پیش روی و تکمیل است. حتی یکی از این ناحیه های صنایع دستی به مرحله واگذاری رسیده، اما شرکت شهرک های صنایع دستی برای هر مغازه درخواست 200 میلیون تومان از صنعتگر نموده است که پرداخت چنین مبلغی حتی با اقساط ماهیانه برای صنعت گران استان سنگین است. به همین دلیل از معاونت صنایع دستی کشور درخواست می کنیم در این زمینه راه حلی پیش روی ما بگذارد.

بینش پژوه - معاون صنایع دستی بوشهر - نیز بیان نمود: واردات اعظم صنایع دستی به صورت قاچاق است و بیشترین ضربه را به استان های ساحلی مثل بوشهر می زند. بنابراین خواهشمندیم راهکارهای اجرایی در این باره ارائه گردد.

نمایشگاه های صنایع دستی را 100 درصد رایگان برگزار نکنید

فرشاد به آفرین - معاون صنایع دستی آذربایجان شرقی - نیز گفت: متأسفانه در نمایشگاه های خارجی، ناظر فنی از سوی معاونت صنایع دستی وجود ندارد و ما تمام سختگیری ها را در نمایشگاه های داخلی اعمال می کنیم. از طرفی در حوزه تسهیلات بانکی فقط به بخش فراوری توجه می گردد، در صورتی که در حوزه فروش و طراحی نیز به این تسهیلات احتیاجمندیم، گرچه صندوق کارآفرینی امید نیز قول هایی داده، اما عملا اتفاقی نیفتاده است.

او همچنین اظهار کرد: تنها یادگاری که از سازمان صنایع دستی از سال های قبل مانده، فروشگاه های آن است که متأسفانه شرکت تصفیه در حال واگذاری آن هاست. بنابراین خواهش می کنیم راه حلی در نظر بگیرید تا این فروشگاه ها به عنوان تنها امید صنایع دستی باقی بمانند.

به آفرین اضافه نمود: خواهش می کنم نمایشگاه های صنایع دستی را دیگر به صورت 100 درصد رایگان برگزار نکنید و حمایت معاونت های صنایع دستی بیشتر از 50 درصد هزینه نباشد، چراکه در غیر این صورت دوباره به عقب برمی گردیم.

مهرداد رئیسی - معاون صنایع دستی چهارمحال و بختیاری - نیز از تفاوت قیمت های محصولات صنایع دستی در فروشگاه های مختلف انتقاد کرد و گفت: بهتر است اعضای انجمن صادرنمایندگان صنایع دستی به استان های مختلف سفر نمایند تا ما بتوانیم جلساتی را با آن ها داشته باشیم.

بختیاری - معاون صنایع دستی ایلام - نیز به شیوه نامه خاتمهه صادراتی صنایع دستی در مناطق مرزی اشاره نمود و خواست تکلیف این شیوه نامه ها معین گردد.

نظری - معاون صنایع دستی کردستان - به هزینه پست صنایع دستی به خارج از کشور اشاره و درخواست کرد که این کار رایگان باشد. همچنین خواست مسائل مربوط به جابه جایی پول و فروش این محصولات به خارج از کشور حل گردد.

استان ها در نمایشگاه های داخلی شرکت نمی نمایند

عابدی - معاون صنایع دستی خراسان شمالی - نیز به حوزه بازرگانی داخلی و مسائل آن اشاره نمود و اضافه نمود: ما با کاهش مشارکت استان ها در برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی داخلی روبرو هستیم. در واقع این نمایشگاه ها به منطقه ای تبدیل شده اند. بهتر است در این زمینه آسیب شناسی کنیم، زیرا جالب نیست که مسئولان استانی برای افتتاح یک نمایشگاه مراجعه نمایند و با غرفه های خالی روبرو شوند.

پویا محمودیان - مدیرکل صادرات صنایع دستی کشور - در پاسخ به مسائل معاونان صنایع دستی استان ها درباره استفاده از مکان های تاریخی برای فروش صنایع دستی، اظهار کرد: در این حوزه برای مسئولان دغدغه های نگران نماینده ای وجود دارد و ما در جلساتی که در این باره داشتیم، سعی کردیم این دغدغه ها را رفع کنیم. زمانی که قرار شد بازارچه ها در اماکن تاریخی برپا گردد، اطلاع رسانی کردیم؛ اما بعد از مدتی با مسائل بعضی استان ها از جمله گلستان و یزد روبه رو شدیم. البته معاونان میراث فرهنگی استان ها در مقطعی موافقت کردند، اما بعد به مشکل برخوردیم. در حال حاضر نیز درصدد هستیم تا مسائل را رفع کنیم.

او همچنین درباره مسئله ای که معاون صنایع دستی زنجان مطرح نمود، پاسخ داد: باید آنالیز کنیم تا ببینیم از چه طریقی می توانیم تسهیلاتی را که مد نظر شماست، در اختیار هنرمندان صنایع دستی استان قرار دهیم.

گشت مشترک صنایع دستی قاچاق در حال فعالیت است

محمودیان همچنین در پاسخ به مسائل صنایع دستی بوشهر، اظهار کرد: در مقطعی واردات صنایع دستی از چین به راحتی انجام می شد؛ اما بعد از آن که تغییراتی در تعرفه واردات اعمال کردیم، با کاهش این مشکل روبه رو شدیم؛ اما درباره صنایع دستی قاچاق، گشت مشترک صنایع دستی قاچاق تشکیل شده است و در ابتدای کار، از صنایع دستی و شیشه استان تهران آغاز کردیم. خوشبختانه در این زمینه اتفاقات خوبی افتاد و به تعطیلی چند واحد صنفی متخلف منجر شد. این گشت ها به قوت خود باقی و قابل الگوبرداری در استان ها هستند.

مدیرکل صادرات صنایع دستی همچنین اضافه نمود: در حال اجرا اقدامات اصولی درباره کد شناسه رهگیری هستیم، گرچه کار سخت و زمان بری است، زیرا تنوع محصولات صنایع دستی ایران بسیار زیاد است.

او در پاسخ به مسائلی که معاون صنایع دستی آذربایجان شرقی مطرح نمود، گفت: خلأ وجود یک مسئول و کارشناس در نمایشگاه های خارجی کاملا احساس می گردد. البته ما تمام کوشش مان را کردیم و از ماه گذشته کارشناسانی را در این حوزه اعزام کردیم.

یک میلیارد تومان برای سرمایه در گردش در نظر گرفتیم

محمودیان همچنین درباره اختصاص تسهیلاتی برای راه اندازی فروشگاه ها، اظهار کرد: صندوق کارآفرینی امید، مبالغی را برای محصولات فراوریی در نظر گرفته و اداره کل بازرگانی شرایط و ضوابط را از بانک توسعه تعاون برای سرمایه در گردش و تجهیز فروشگاه ها ارسال نموده است. ما یک میلیارد تومان برای سرمایه در گردش در نظر گرفتیم، اما بعضی نسبت به این موضوع حساسیت دارند. بنابراین سال جاری نیز تصمیم گرفتیم تسهیلاتی را اختصاص دهیم. اگر کسی در حوزه بازرگانی و تجارت در حال کسب و کار است، به ما معرفی کنید تا در این حوزه او را در اولویت بگذاریم.

مدیرکل صادرات صنایع دستی همچنین درباره واگذاری فروشگاه هایی که شرکت تصفیه آن را انجام می دهد، بیان نمود: طبق آخرین اظهارات آقای مکارم - معاون توسعه و مدیریت سازمان فرهنگی - 137 ملک را که تحت نظارت شرکت تصفیه بودند، حفظ نموده ایم.

او همچنین درباره برگزار نشدن نمایشگاه های رایگان، گفت: ما براساس انتخاب مجری و متراژ غرفه ها، هزینه ها را مشخص می کنیم تا کم ترین فشار به هنرمندان وارد گردد و گزینه غرفه رایگان را برای استان های محروم در نظر می گیریم.

ساز و کار نظارتی برای قیمت صنایع دستی نداریم

محمودیان در پاسخ به مسئله ای که معاون صنایع دستی چهارمحال و بختیاری درباره تفاوت قیمت های محصولات صنایع دستی در فروشگاه ها مطرح نمود، گفت: متأسفانه فروشگاه های ما زیر نظر اصناف هستند و ما سازوکار نظارتی در این زمینه نداریم؛ اما طرح شورای قیمت گذاری و کمیته های زیرمجموعه آن را در نظر داریم که اگر تصویب گردد، امیدوارم بتوانیم این موضوع را رفع کنیم.

مدیرکل صادرات صنایع دستی درباره شیوه نامه خاتمهه صادراتی که سوال معاون صنایع دستی استان ایلام بود نیز اظهار کرد: خاتمهه های صادراتی، موافقان و مخالفان بسیاری دارد و بعضی معتقدند لزومی ندارد صنایع دستی خاتمهه داشته باشد؛ اما ما مجوز اولین خاتمهه را گرفتیم و به سرمایه گذاری احتیاج داریم که بتوانیم آن را توجیه کنیم و سپس مجوز را به او بدهیم و از او حمایت و بر آن نظارت کنیم. سال 93 سازمان توسعه تجارت برای این خاتمهه ها 300 میلیون تومان وام بلاعوض می داد که البته ممکن است این مقررات در طول زمان تغییر نموده باشد. همچنین در این باره چند استان طرح های شان را ارسال نموده اند. در آخرین جلسه ای که با گمرک داشتیم، مخالفتی در این زمینه نشد و اعلام شد که نیروی خودش را در چنین خاتمهه هایی متمرکز می نماید.

جابه جایی پول مختص صنایع دستی نیست

او در پاسخ به مشکل معاون صنایع دستی کردستان نیز بیان نمود: درباره جابه جایی پول، مسائلی وجود دارد که مختص صنایع دستی نیست و در همه زمینه های مراوده با خارج از کشور با آن روبه رو هستیم. ما برای نمایشگاهی که در خردادماه برگزار گردید هزینه کردیم و از یکی از بزرگ ترین واردنمایندگان صنایع دستی دعوت کردیم، تا آنجا که حدود دو میلیارد تومان از نمایشگاه خرید و اعلام سفارش کرد، اما متأسفانه وقتی او به هلند برگشت، نامه ای به من فرستاد و گفت هیچ کدام از بانک های هلندی حاضر به همکاری با ایران نیستند.

محمودیان اضافه نمود: همان زمان با بانک مرکزی نامه نگاری کردیم و مشکل را شرح دادیم؛ اما به هیچ وجه به راهکاری نرسیدیم و در نهایت تأسف، این فرد را از دست دادیم. متأسفانه در بخش فروش الکترونیک نیز دوستان ما نتوانستند مسائل شان را با خارج از کشور حل نمایند. درباره هزینه پست نیز صحبت هایی شده و ممکن است در آینده تفاهم نامه هایی در این زمینه امضا گردد.

مدیرکل صادرات صنایع دستی درباره مسئله ای که معاون صنایع دستی خراسان شمالی مطرح نمود، نیز گفت: تا زمانی که یکسری تغییرات نهادینه گردد، به زمان احتیاج داریم. بعضی نمایشگاه های صنایع دستی وقتی برای هنرمندان جا بیفتند و پرفروش باشند از آن ها استقبال می گردد. تبلیغات یکی دیگر از موضوعاتی است که اگر در حوزه برپایی نمایشگاه های داخلی صورت بگیرد، هنرمندان از آن استقبال خواهند کرد، زیرا آن ها به فکر فروش هستند.

انجمن سایت های فروش الکترونیک راه اندازی می گردد

او در پانزدهمین نشست سراسری معاونان صنایع دستی که از امروز تا 14 دی ماه در حال برگزاری است، از راه اندازی انجمن سایت های فروش الکترونیک صنایع دستی اطلاع داد و خاطرنشان کرد: تا خاتمه سال، این انجمن را به عنوان یک انجمن حقوقی راه اندازی می کنیم.

محمودیان همچنین بیان نمود: همایش شتابدهی به نوآوری های شبکه سوغات زیارت مشهد مقدس با همکاری اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی از اول تا سوم اسفندماه برگزار می گردد. ما درصددیم شهرک سوغات زیارت در مشهد ایجاد و صندلی صنایع دستی در سوغات زیارت را حفظ کنیم.

مدیرکل صادرات صنایع دستی درباره نشان اعتماد نیز اظهار کرد: درصدد هستیم فروشگاه هایی را که نشان اعتماد دارند، از مالیات معاف کنیم. از طرفی تمام فروشگاه های نشان اعتماد را به بانک ها معرفی خواهیم کرد. بنابراین برای ما مهم است که تعداد بیشتری به این فروشگاه ها اضافه گردد.

او ادامه داد: با توجه به درخواست صنف فروشندگان اصفهان و تهران تصمیم داریم اتحادیه ملی صنف صنایع دستی را تشکیل دهیم. همچنین قرار بود تفاهم نامه ای را با همراه اول برای استفاده از صنعت تلکامپ و اپلیکیشن امضا کنیم، اما تصمیم گرفته شد به جز همراه اول، بزرگان این صنعت را نیز در کنارمان داشته باشیم. به همین دلیل به زودی با حضور وزیر ارتباطات این موضوع عملی خواهد شد.

محمودیان درباره بازارچه های نوروزی سال 96 نیز گفت: تصمیم داریم بازارچه ها با رشد بهتری در فروش، مخاطب و تبلیغات همراه باشند. سال گذشته طرح یکسان سازی بازارچه ها را داشتیم و به این فکر هستیم که در سال 96 چه کاری می توانیم انجام دهیم تا این بازارچه ها با قدرت بیشتری برپا گردد.

به گزارش وبلاگ طفره، طبق برنامه اعلام شده قرار بود زهرا احمدی پور - رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری - نیز در این همایش حضور داشته باشد و از کارگاه صنایع دستی در حوزه کریستال و شیشه نیز بازدید و فاز دوم آن افتتاح گردد که با حضور نیافتن رئیس سازمان، برنامه بازدید از کارگاه لغو شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "یک روز پر خبر برای صنایع دستی کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک روز پر خبر برای صنایع دستی کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید