منع تردد شبانه برای 278 شهر نارنجی

به گزارش وبلاگ طفره، تهران (پانا) - سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از اعمال منع تردد شبانه (از ساعت 9 شب تا 4 صبح) برای 278 شهر در شرایط نارنجی کرونا علاوه بر شهرهای قرمز اطلاع داد.

منع تردد شبانه برای 278 شهر نارنجی

علیرضا رئیسی با اشاره به جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: در یک ماه گذشته میزان رعایت پروتکل ها به بالای 85 درصد رسیده است و نویدبخش این است که ما در کنترل اپیدمی می توانیم پیروز باشیم. بر همین اساس هم از 160 شهر قرمز کرونا امروز 64 شهر در این شرایط باقی مانده و278 شهر به شرایط نارنجی و 106 شهر به شرایط زرد تبدیل شدند.

3 استانی که فرایند بیماری در آن صعودی شده است

سخنگوی ستاد ملی کرونا در ادامه با بیان اینکه از 64 شهر قرمز فعلی، 11 شهر فرایند نزولی کندی دارند و 7 شهر شرایط صعودی دارند، گفت: بی تردید این شهرها احتیاج به افزایش مراقبت دارند. عمده استان هایی که الان فرایند نزولی متفاوتی نسب به سایر نقاط کشور دارند و شاید فرایند ثابت و گاها صعودی دارند، استان های شمالی هستند؛ استان گلستان، گیلان و مازندران از استان هایی هستند که فرایندشان صعودی شده است. در استان قزوین هم گرچه فرایند بیماری کند شده، ولی هنوز فرایند نزولی به شکل قوی شروع نشده است و احتیاج است مراقبت ها بیشتر باشد. در استان اردبیل هم شرایطی داریم که احتیاج است محدودیت ها در آنجا افزایش یابد تا شاهد کاهش موارد بستری باشیم.

وی ادامه داد: امروز بر اساس آنالیز ها و اثرات مصوبات ستاد ملی و پیش بینی که سازمان های جهانی در خصوص فرایند بیماری، مرگ و میر و بستری کرونایی داشتند، این پیش بینی ها درست از آب در نیامد. آنها پیش بینی نموده بوند با ادامه فرایند یک ماه قبل کشور، فرایند مرگ و میر به بالای هزار مرگ در سطح کشور برسد و خوشبختانه با رعایت پروتکل ها این فرایند کند شد و مرگ و میر به زیر 400 رسید و این موضوع نشان داد مداخلات به موقع و موثر با همکاری مردم و دستگاه ها، تاثیرات خوبی خواهد داشت.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه تغییر شرایط ها و تغییر سطح هشدار کاملا متغیر و ناپایدار است و وابسته به میزان رعایت پروتکل ها است، گفت: اگر شرایط رعایت پروتکل ها به سمت کاهش و غفلت برود، متاسفانه سریعا بیماری بر می گردد، شهرها قرمز می شوند و مجبوریم محدودیت ها را افزایش دهیم. محدودیت هوشمند یعنی همین؛ اگر جایی پروتکل ها خوب رعایت می گردد و سطح هشدارها از سطح سه به سطح یک می رسد و شرایط شهر زرد می گردد، قطعا محدودیت ها برداشته می گردد و برعکس این موضوع هم صادق است که اگر نکات بهداشتی به خوبی رعایت نگردد، مجبوریم محدودیت ها را بیشتر کنیم.

وی ادامه داد: تغییر شرایط شهرها از قرمز به نارنجی به معنای از بین رفتن بیماری یا ضعیف شدن ویروس نیست؛ تنها معنی آن رعایت نکات بهداشتی از سوی مردم است.

شرایط بیماری کرونا در تهران

معاون وزیر بهداشت درباره شرایط استان تهران نیز گفت: شرایط تهران به سطح نارنجی رسیده اما، شرایط کاملا شنماینده است. اگر رعایت پروتکل ها طی این هفته و هفته آینده به قوت خود باقی بماند این فرایند می تواند ادامه یابد و حتی به سمت شرایط زرد بیماری رود، اما با توجه به شنماینده بودن شرایط، در صورت عدم رعایت پروتکل ها ممکن است به شرایط قرمز بازگردیم و مجبور شویم هفته آینده محدودیت ها را تشدید کنیم.

منع تردد شبانه برای 278 شهر نارنجی

رئیسی گفت: امروز دو مصوبه در ستاد مطرح شد. مصوبه اول منع تردد از ساعت 9 شب تا 4 صبح در شهرهای نارنجی علاوه بر شهرهای قرمز است. این محدودیت قبلا در شهرهای قرمز اعمال شده بود، اما برای شهرهای در شرایط نارنجی کرونا هم منع تردد شبانه مصوب شد. یعنی در 278 شهری که نارنجی هستند، منع تردد شبانه اعمال می گردد و با توجه به قید جمعیتی که گذاشته شده، این مصوبه اجرایی می گردد.

وی خطرنشان کردک با توجه به سرد شدن هوا و فصل زمستان، مهم ترین عامل ایجاد بیماری و انتشار آن دورهمی های خانوادگی است؛ چراکه این موضوع می تواند تا 51 درصد عامل انتشار بیماری باشد. خواهشم آن است که این موضوع رعایت گردد. منع ترددهای شبانه هم بیشتر روی همین موضوع تاکید می نماید که بحث دورهمی های خانوادگی کم گردد.

ممانعت از ورود 6400 کرونا مثبت در وسایل حمل و نقل عمومی

وی اضافه نمود: مصوبه بعدی در خصوص به همراه داشتن کارت ملی و کسانی است که بیمار هستند و نقض قرنطینه می نمایند. این افراد باید در خانه بمانند؛ چراکه رفت و آمد یک بیمار در سطح شهر می تواند باعث انتشار بیماری گردد. طی 6 روز گذشته بیش از 6400 نفر از کرونا مثبت ها برای سوار شدن به هواپیما، اتوبوس، تاکسی و قطار اقدام کردند که چون شناسایی شدند از سوار شدن آنها در وسایل نقلیه عمومی ممانعت به عمل آمد.

معاون وزیر بهداشت توضیح داد: 278 شهر در شرایط نارنجی هستند و گشایش هایی در بحث محدودیت ها اتفاق افتاده است. 14 فعالیت در شهرهای نارنجی اضافه می گردد به فعالیت های قبلی که در گروه شغلی یک فعال بودند. بنابراین گروه شغلی دو در شرایط نارنجی مجاز به فعالیت هستند. پاساژهای سرباز و سربسته، بازارهای سرپوشیده، مراکز خرید و فروش عظیم، بازارها و نمایشگاه فروش خودرو، باشگاه ورزشی، آرایشگاه مردانه، مراکز فروش لوازم ارایشی بهداشتی، فروش فرش، موکت، لوازم خانگی، مراکز کادویی و اسباب بازی، مراکز فروش انواع پوشاک، عکاسی ها، آژانس مشاور املاک، خدمات چاپ دیجیتال، مراکز تهیه و طبخ غذا با پذیرش مشتری به شرط رعایت پروتکل ها و قنادی ها، آبمیوه و بستنی فروشی ها مجاز به فعالیت هستند. تا زمانی که شهرها نارنجی باشند این مشاغل فعال خواهند بود اما با تغییر شرایط دوباره تعطیل می شوند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "منع تردد شبانه برای 278 شهر نارنجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منع تردد شبانه برای 278 شهر نارنجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید