هشدار به زنان در روزهای کرونایی، علائم غیر طبیعی را جدی بگیرید

به گزارش وبلاگ طفره، رئیس بخش زنان بیمارستان امام حسین (ع) مراجعه زنان به پزشک را در صورت مشاهده علائم غیر طبیعی و بروز بیماری های زنان که احتیاج به درمان های اورژانسی دارند، حتی در روزهای کرونایی ضروری خواند.

هشدار به زنان در روزهای کرونایی، علائم غیر طبیعی را جدی بگیرید

به گزارش وبلاگ طفره به نقل از خبرگزاری مهر، مریم السادات حسینی، بیماری های زنان را به دو بخش مرتبط به حوزه مامایی و حوزه زایمان تقسیم کرد و گفت: در خصوص زنان باردار در زمان کرونا دستورالعمل های زیادی از سوی وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شده و در دسترس است، اما رعایت پروتکل های بهداشتی، مراجعه به پزشک به محض اینکه متوجه بارداری شدند و انجام آنالیز های لازم توسط پزشک اهمیت مورد تاکید است.

وی ادامه داد: پس از اینکه اطمینان حاصل شد حاملگی مطلوبی دارند، این امکان وجود دارد که مراجعه بعدی را با تأخیر یک هفتگی انجام دهند، البته حتماً در فاصله 11 تا 13 هفتگی بارداری که غربالگری سه ماهه اول انجام می گردد، باید حتماً اقدام نمایند و ترس از ابتلاء به کرونا مانع مراجعه آنها نگردد چراکه افزایش سن حاملگی بدون پیگیری معاینات، می تواند بروز مسائلی پیچیده ای را با خود به همراه داشته باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به لزوم مراجعه زنان باردار به مراکز بهداشتی و درمانی در فاصله 16 تا 17 هفتگی برای غربالگری دوم، عنوان نمود: اگر غربالگری ها انجام شد و هیچ نکته پاتولوژیکی یا علائم خاص همچون خونریزی و درد وجود نداشت، زنان می توانند در سه ماهه دوم با فواصل طولانی تری ویزیت شوند.

حسینی اظهار کرد: در سه ماهه سوم ممکن است با نشانه هایی مثل افزایش فشارخون، مسمومیت حاملگی، خونریزی های غیرطبیعی و زایمان زود رس روبرو باشند که توصیه می کنیم به محض ظهور علائم هشدار، حتماً به پزشک مراجعه نمایند و در غیر این صورت مراجعات دوره ای سه ماهه سوم را طبق روال انجام دهند.

وی آنالیز شرایط زنان پس از زایمان را نیز مهم خواند و اضافه کرد: بعد از زایمان بر اساس نوع زایمان و پرخطر یا کم خطر بودن حاملگی، توصیه هایی در موقع ترخیص داده و تاریخ مراجعه بعدی معین می گردد که حتماً باید طبق همان تاریخ ویزیت انجام و برای پیگیری شرایط نوزادان به متخصصان این حوزه مراجعه گردد.

سطح بندی بیماران در دوران اپیدمی کرونا

این متخصص زنان و زایمان در ادامه اظهار کرد: بخش دوم بیماری های زنان، ژنکولوژی یا بیماری های مربوط به سنین باروری یا یائسگی است، اگر فردی در این زمینه مشکل خاصی ندارد و مراقبت ها و رسیدگی های سالیانه را انجام داده و هیچ نکته غیر طبیعی در سیر مراجعات قبلی نداشته است، با توجه به اپیدمی توصیه می گردد مراجعات روتین را به تأخیر بیندازد.

وی در خصوص سطح بندی بیماری های زنان در اپیدمی کرونا، عنوان نمود: طبق دستورالعمل وزارت بهداشت بیماران به سطح یک، دو و سه تقسیم می شوند. سطح یک زنانی هستند که مشکل اورژانس حیاطی دارند و باید در عرض 24 ساعت برای برطرف مسئله اقدام گردد؛ کیست تخمدانی که پاره شده، حاملگی خارج از رحم، سقط و خونریزی و مسائل داخل شکمی از جمله این موارد هستند.

حسینی اضافه کرد: در سطح دو موارد اورژانس هستند و باید در عرض 72 ساعت آنالیز های لازم صورت گیرد. سطح سه نیز بیمارانی هستند که احتیاج به عمل های الکتیو دارند، همچون سرطان ها که می توان درمان آنها را در عرض یک تا دو هفته به تأخیر انداخت.

در صورت مشاهده علائم غیرطبیعی دست روی دست نگذارید

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اضافه کرد: توصیه می کنیم برای بیمارانی که تشخیص سرطان داده شده یا در خصوص بروز آن شک دارند، حتماً به پزشک مراجعه نمایند و مطمئن باشند که تمامی مراکز با رعایت حفظ اصول ایمنی بهداشتی قادر به ارائه خدمت به این بیماران هستند، چراکه با گذر زمان این بیماری پیشرفت می نماید و درمانش پیچیده تر می گردد.

حسینی توضیح داد: اگر فردی در سن یائسگی خونریزی غیرطبیعی دارد و شک به سرطان می رود، باید در همان مراحل اولیه مراجعه کند، چراکه درمان فرد با یک عمل جراحی کامل می گردد، اما اگر تأخیر داشته باشد، علاوه بر جراحی احتیاج به شیمی درمانی و رادیوتراپی پیدا نموده و علاوه بر هزینه بیشتر درصد بهبود و بقا نیز

کاهش پیدا می نماید.

وی با بیان لزوم مراجعه به موقع زنانی که با بروز علائم غیرطبیعی روبرو می شوند، گفت: در ویزیت اولیه میزان خطر شرح داده می گردد تا اگر احتیاج بود اقدامات تکمیلی تجویز گردد. البته در بیمارستان امام حسین (ع) سعی داریم در مراحل اولیه به صورت تلفنی یا مجازی جوابگو باشیم اما گاهی احتیاج به انجام معاینه، سونوگرافی و آزمایش وجود دارد که باید حضوری به مراکز مراجعه نمایند.

حسینی عنوان نمود: نکته بسیار حائز اهمیت در خصوص بیمارانی که با خونریزی غیرطبیعی در حجم بالا و کم خونی ناشی از آن دست و پنجه نرم می نمایند، باید بیان کرد این است که اگر در مراحل پیشرفته بیماری مراجعه نمایند، ممکن است به تزریق خون احتیاج داشته باشند و همین تزریق خون می تواند مشکل ساز گردد

شرط و شروط پیگیری درمان بیماری های زنان

رئیس بخش زنان بیمارستان امام حسین (ع)، با بیان اینکه افرادی نیز با وجود پاپ اسمیر غیرطبیعی و ضایعات پیش سرطانی، از ترس کرونا به مراکز مراجعه نمی نمایند، اظهار کرد: درمان بعضی از این ضایعات را می توان بین 3 تا 6 ماه به تعویق انداخت بدون اینکه خطری فرد را تهدید کند، اما اگر شک به سرطان، به ویژه سرطان دهانه رحم وجود داشته باشد، بهتر است درمان به تعویق نیفتد.

وی ادامه داد: در خصوص تمام سرطان های زنان، اعم از دهانه رحم، رحم یا تخمدان توصیه می گردد اعمال جراحی

به تعویق نیفتد و اگر بیمار پرخطر نیست و احتیاج به آی سی یو ندارد و خودش به دلیل بیماری های زمینه ای در معرض ابتلاء به کووید نیست، در اسرع وقت درمان انجام گردد.

رئیس بخش زنان بیمارستان امام حسین (ع)، توضیح داد: اگر بیمارانی از نظر اعمال جراحی پرخطر باشند توصیه این است درمان های جایگزین مثل درمان دارویی یا شیمی درمانی یا رادیوتراپی انجام گردد.

وی ضمن تاکید بر لزوم توجه به علائم غیرطبیعی، عنوان نمود: هر نشانه غیرطبیعی که با سیر ماه های قبل تفاوت داشته باشد، همچون درد در ناحیه تحتانی شکم، احساس نفخ، احساس توده یا علائمی مثل کاهش وزن و سردرد، زنگ خطر است و باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه گردد.

تکلیف نوزادان مادران کرونایی چه می گردد

وی در خصوص یکی از نگرانی های مادران باردار در بحران شیوع کرونا، عنوان نمود: مهمترین توصیه به زنان باردار این است که همچون سایر افراد حتماً بهداشت را رعایت نمایند در مجامع عمومی ظاهر نشوند، سفر نروند و ماسک بزنند، اما اگر مبتلا شدند در صورت وجود علائم باید به پزشک مراجعه نمایند و تحت درمان قرار گیرند.

وی با اشاره به اطلاعات و پژوهش های اجرا شده در خصوص ابتلاء به کووید 19 به وسیله جفت، اضافه کرد: این موضوع هنوز به طور قطع اثبات نشده است.

به گفته حسینی، بعضی گزارشات نشان می دهد تست PCR نوزاد بعد از تولد مثبت شده است، اما هنوز در خصوص زمان و نحوه ابتلاء قطعی نمی توان اظهار نظر کرد.

رئیس بخش زنان بیمارستان اما حسین (ع) در خاتمه توضیح داد: مادر مبتلا به کرونا و بدحال نمی تواند به کودک شیر بدهد، اما اگر بدون علامت و در منزل تحت مراقبت باشد، با زدن ماسک و شستشوی دست ها می تواند شیردهی داشته باشد.

منبع: جام جم آنلاین

به "هشدار به زنان در روزهای کرونایی، علائم غیر طبیعی را جدی بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار به زنان در روزهای کرونایی، علائم غیر طبیعی را جدی بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید