پیروزی احزاب اپوزیسیون در انتخابات پارلمانی کوزوو

به گزارش وبلاگ طفره، حزب چپگرای اپوزیسیون کوزوو پیروز شده است تا در انتخابات پارلمانی در صندلی نخست قرار گیرد اما باید برای ائتلاف که به تشکیل دولت منجر گردد، مذاکره کند.

پیروزی احزاب اپوزیسیون در انتخابات پارلمانی کوزوو

به گزارش وبلاگ طفره، به نقل از خبرگزاری رویترز، بر اساس نتایج اولیه بر مبنای 82 درصد شمارش آراء، حزب چپگرای اپوزیسیون خودمختاری پیروز شده است 26 درصد آراء را به دست بیاورد، در حالی که حزب اپوزیسیون دیگر که راست میانه لیگ دموکراتیک کوزوو است، 25 درصد رای کسب نموده است.

در جریان کمپین های انتخاباتی، رهبران دو حزب گفته بودند با یکدیگر یک ائتلاف حاکم تشکیل می دهند اما برای آنکه این امر ثبات داشته باشد، آن ها به یک حزب دیگر یا حمایت اقلیت ها شامل صرب ها، ترک ها و بوسنیایی ها که با هم 20 کرسی در مجلس دارند، احتیاج دارند.

این انتخابات که چهارمین از زمان اعلام استقلال کوزوو در 2008 محسوب می گردد، پس از آن برگزار گردید که راموش هارادینای، نخست وزیر این کشور در ژوئیه و زمانی استعفا کرد که در دادگاه بابت جرایم جنگی احضار شد.

وی به خاطر ایفای نقش در جنگ 1998 - 1999 به عنوان یکی از فرماندهان ارتش آزادی بخش کوزوو که برای استقلال از صربستان می جنگید، در این دادگاه جرایم جنگی حاضر شد اما تمامی اتهامات را رد نموده است.

هرکسی که در انتخابات کوزوو روی کار بیاید باید با مساله روابط با صربستان هم روبرو گردد. عادی سازی روابط بین آن ها می تواند به تضمین کسب کرسی توسط کوزوو در سازمان ملل یاری کند.

در همین حال، آلبین کورتی، رهبر حزب چپگرای خودمختاری که بر اساس قانون اساسی کوزوو اختیار دارد تا نخست وزیر این کشور گردد، گفت: تمام کوشش خود را به کار می گیرم تا هر چه سریعتر دولت تشکیل دهم چون ما به خاتمه سال نزدیک می شویم و باید بودجه را تصویب کنیم.

وی ادامه داد: امروز، من امروز فرصت ها را بر روی حزب لیگ دموکراتیک کوزوو نمی بندم اما فردا نخستین کار من این خواهد بود. ما نباید زمان را از دست بدهیم.

رهبر حزب چپگرای خودمختاری ادامه داد، حزبش تعرفه های گمرکی علیه صربستان را برمی دارد اما سایر اقدامات تلافی جویانه را علیه این کشور اعلام خواهد نمود. رئیس جمهوری صربستان نیز اعلام نمود بلگراد زمانی با مقام های منتخب کوزوو صحبت می نماید که تعرفه های گمرکی برداشته شوند.

نظرسنجی ها پیش از انتخابات مجلسی نشان می دهند که مردم از سوابق هارادینای در ائتلاف حاکم سه حزبی رضایت نداشتند، در حالی که حمایت ها از اپوزیسیون بیشتر شده چون کمپین های انتخاباتی آن ها بر اساس مقابله با فساد ریشه دار بوده است.

حزب دموکراتیک کوزوو که بزرگترین حزب در ائتلاف حاکم است با 21 درصد آراء در مقام سوم است. همچنین میزان مشارکت مردمی در این انتخابات 44.05 درصد اعلام شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پیروزی احزاب اپوزیسیون در انتخابات پارلمانی کوزوو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیروزی احزاب اپوزیسیون در انتخابات پارلمانی کوزوو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید