تظاهرات سراسری احزاب مخالف پاکستان علیه دولت عمران خان

به گزارش وبلاگ طفره، چندین حزب اصلی مخالف دولت پاکستان با برپایی تجمعات اعتراضی در شهرهای سراسر این کشور دولت عمران خان را متهم به از بین بردن اقتصاد پاکستان و کوشش برای سرکوب و ساکت کردن مخالفانش کردند.

تظاهرات سراسری احزاب مخالف پاکستان علیه دولت عمران خان

به گزارش وبلاگ طفره، به نقل از خبرگزاری رویترز، این اعتراضات با عنوان اعتراضات روز سیاه یک سال بعد از آنکه حزب تحریک انصاف پاکستان متعلق به عمران خان در یک انتخابات با رقابت شدید پیروز شده و به قدرت رسید اتفاق می افتد. این در حالیست که در این مدت مسائل مالی پاکستان رو به افزایش بوده و نارضایتی ها علیه دولت این کشور هر چه بیشتر شده است.

از زمان برگزاری انتخابات یک سال پیش تا کنون واحد پول پاکستان به میزان یک چهارم از ارزش خود را از دست داده و قیمت های سوخت در این کشور افزایش یافته و مخالفان نیز می گویند دولت، سانسور مطبوعات و رسانه ها را تشدید نموده و به دنبال بستن دهان مخالفان و جلوگیری از بروز هر گونه اعتراضاتی است.

مریم نواز، رهبر حزب مسلم لیگ نواز پاکستان که در پی انتخابات سال گذشته، قدرت را در پاکستان از دست داد، در یکی از این تجمعات اعتراضی که در محل یک ورزشگاه فوتبال در شهر کویته برگزار گردید به حامیان این حزب گفت: هر روزی که عمران خان در پاکستان در قدرت باشد یک روز سیاه برای کشور ماست.

او عمران خان را متهم کرد به این که صرفاً پذیرای دستورات دیکته شده ازسوی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سفر چند روز پیشش به واشنگتن بوده است. او پیشنهاد داد که یک راهپیمایی اعتراضی گسترده تر از سوی مخالفان عمران خان در شهر اسلام آباد پایتخت پاکستان برگزار گردد اما تاریخی را برای آن معین نکرد.

در شهر کراچی، پایتخت تجاری پاکستان نیز، هزاران تن از حامیان حزب مردم پاکستان، یک حزب اصلی دیگر مخالفت دولت، تجمعی را برگزار کردند که در آن بیلاوال بوتو، رهبر این حزب و پسر بینظیر بوتو، نخست وزیر اسبق و فقید پاکستان به سخنرانی پرداخت.

در این تجمع بنرهایی با مضامین اعتراضی نصب و در آنها حزب تحریک انصاف پاکستان مقصر مسائل مالی ماه های گذشته پاکستان شامل افزایش قیمت سوخت، افزایش نرخ بیکاری و مسائل دیگر معرفی شده بود.

علاوه بر دو شهر کراچی و کویته، تجمعهای اعتراضی مشابه در دیگر شهرهای پاکستان از جمله لاهور و پیشاور نیز برگزار گردید.

ماه جاری میلادی دولت پاکستان موافقت کرد تا یک وام شش میلیارد دلاری را از صندوق بین المللی پول دریافت کند که البته با شرایط ریاضت آمیز سختی برای پاکستان شامل افزایش مالیاتها و توافقی دیگر برای کاهش ارزش واحد پول این کشور همراه است.

دولت عمران خان اما با رد اتهاماتی که احزاب مخالف و معترضان به این دولت وارد نموده اند، مقصر اصلی مسائل مالی پاکستان را فساد گسترده و سوءمدیریت مالی دولتهای قبلی دانسته و رهبران دولتهای قبل را متهم به خارج ساختن میلیونها دلار به صورت غیرقانونی از این کشور نموده است.

نواز شریف، بنیانگذار حزب مسلم لیگ نواز، پدر مریم نواز و نخست وزیر اسبق پاکستان، هم اکنون در حال گذراندن مجازات هفت سال حبس به اتهام فساد است. شاهد خاقان عباسی، نخست وزیری که بعد از خلع شدن نواز شریف از این سمت جانشین او شد نیز در روزهای اخیر به اتهام فساد در پاکستان دستگیر شد هر چند که او نیز تمامی اتهاماتش را رد نموده است.

این بازداشتها سبب شده احزاب مخالف دولت عمران خان خشمگین شوند و دولت او را متهم به سوءاستفاده از نظام قضایی به منظور سرکوب کردن مخالفان نمایند.

اوایل ماه جاری میلادی مقامهای حزب مسلم لیگ نواز سندی را منتشر نموده و مدعی شدند که قاضی مسئول صدور حکم مجازات نواز شریف، هدف ارعاب قرار گرفته تا این نخست وزیر اسبق پاکستان را محکوم کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تظاهرات سراسری احزاب مخالف پاکستان علیه دولت عمران خان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تظاهرات سراسری احزاب مخالف پاکستان علیه دولت عمران خان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید