فشار حداکثری بر ایران اهداف ترامپ را برآورده نساخته است

به گزارش وبلاگ طفره، خبرنگاران، گروه بین الملل - فاطمه محمدی پور: در طی یک سال گذشته ج. ا. ایران شاهد اعمال تحریم های شدید امریکا بوده و دولت ترامپ مرتب از این گزینه و موارد مشابه (خروج از برجام، تحریم ها و تهدیدات شدید) جهت تسلیم تهران استفاده می کرد.

فشار حداکثری بر ایران اهداف ترامپ را برآورده نساخته است

دولت امریکا در کوشش است که ایران بدون هزینه و با سیاست فشار حداکثری تسلیم واشنگتن و متحدان آن گردد؛ فرضیه ای که از اساس اشتباه است.

بعضی کارشناسان معتقدند که رابطه امریکا با ایران و رابطه امریکا با چین تأثیر بسیار زیادی بر انتخاب دوباره ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری 2020 دارد.

در این راستا وبلاگ طفره تبادل نظریی با پروفسور رابرت اسمیت استاد روابط بین الملل دانشگاه ایالتی سانفرانسیسکو تنظیم نموده که در ادامه می آید.

*آیا تصور می کنید کمپین فشار حداکثری بر ایران نتیجه ای برای دولت ترامپ خواهد داشت؟

کمپین فشار حداکثری ترامپ بر ایران اگرچه تأثیر منفی بر اقتصاد ایران داشته است اما اینکه آیا این تأثیر باعث تغییر رفتار ایران خواهد شد، به نحوی که دولت ترامپ می خواهد، معین نیست. این سیاست می تواند نتایج متضاد و معکوسی داشته باشد.

*به نظر می رسد هر چه به موعد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نزدیک می شویم تمایل ترامپ برای تبادل نظر با مقامات ایران بیشتر می گردد. به اعتقاد بعضی این تمایل بیشتر برای تبلیغات انتخاباتی است تا دستاوردی در سیاست خارجی او نشان دهد. نظر شما چیست؟

حدس من این است که ترامپ - لزوماً نه مشاورانش - صادقانه خواستار تبادل نظر با رهبران ایران است. مانند موضوع کره شمالی او فکر می نماید که می تواند با ایران به نوعی توافق دست یابد. بنابراین، من فکر نمی کنم که صحبت او در خصوص مذاکره با رهبران ایران به علت اهداف انتخاباتی باشد.

* اگر فشار حداکثری نسبت به ایران به نتیجه نرسد در این صورت تصور می کنید تغییری در تیم جنگ طلب ترامپ از جمله اخراج جان بولتون و مایک پمپئو صورت بگیرد؟

من فکر می کنم جان بولتون، بسته به شرایط با ایران - و قبل از انتخابات اخراج خواهد شد. او بیشتر از پمپئو خواستار جنگ با ایران است.

*با توجه به اینکه جنگ تجاری با چین آثار نامطلوبی در اقتصاد امریکا در ماههای آینده خواهد داشت و اقتصاد نیز برگ برنده ترامپ است در این صورت نتایج انتخابات آمریکا در سال 2020 در سایه تداوم جنگ تجاری با چین را چگونه ارزیابی می کنید؟

به استثنای ایالت هایی که کشاورزی دارند من فکر نمی کنم که تجارت با چین تاثیر زیادی بر انتخابات و فرایند آن داشته باشد. در خصوص این موضوع نظرسنجی زیادی وجود ندارد اما من معتقد هستم که سیاستهای تجاری او در انتخابات از حمایت خوبی در میان عموم مردم برخوردار باشد، نه در طبقه سیاسی یا تجاری.

*فاکس نیوز که رسانه حامی ترامپ است اخیراً نظرسنجی برگزار کرد که نشان می داد ترامپ در مقایسه با 5 کاندیدای دموکرات از جمله برنی سندرز و جو بایدن آرای کمتری را کسب کرد. با توجه به اینکه این نظرسنجی توسط فاکس نیوز صورت گرفته ارزیابی شما از آن چیست؟ (البته اخیراً اختلافاتی میان ترامپ و فاکس نیوز هم وجود داشته است)

تمام نظرسنجی ها نشان می دهد ترامپ بعد از کاندیداهای پیشرو دموکراتیک واقع شده است اما انتخابات یک سال و نیم دیگر برگزار می گردد بنابراین این فقط یک نمونه اولیه از نظرسنجی های مقدماتی است که نتیجه نهایی را پیش بینی نمی نماید.

آنچه ممکن است قابل پیش بینی باشد این است که بیش از نیمی از آنهایی که نظرسنجی نموده اند تحت هیچ شرایطی دوباره به ترامپ رای نخواهند داد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "فشار حداکثری بر ایران اهداف ترامپ را برآورده نساخته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فشار حداکثری بر ایران اهداف ترامپ را برآورده نساخته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید