چرا درهای مسجد ـ مدرسه حیدریه فقط به روی یک هنرمند باز است؟

به گزارش وبلاگ طفره، مسجد ـ مدرسه حیدریه قزوین در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و بر اساس پرونده ثبت ملی آن اثری سلجوقی، ایلخانی و منسوب به قرن ششم قمری است. با این وجود درهای این بنای تاریخی به روی مردم بسته است و از شرایط فعلی آن اطلاعات چندانی در دسترس نیست.

چرا درهای مسجد ـ مدرسه حیدریه فقط به روی یک هنرمند باز است؟

حال با تبدیل آن به کارگاه صنایع دستی، دوستداران میراث فرهنگی قزوین معترض شده اند و این اقدام را خطری برای این بنای تاریخی می دانند؛ چراکه قبل از آن هم خانه تاریخی آراز به یکی از این کارگاه های صنایع دستی تبدیل و بعد از تحویل خانه خسارت های زیادی به آن وارد شده بود.

ایسنا این ماجرا را از محمدعلی جمالی، هنرمند و مجسمه سازی که کارگاه خود را در مسجد - مدرسه حیدریه دایر نموده است، پیگیری کرد و او در پاسخ به این که چگونه این بنا در اختیار او قرار گرفته است، گفت: ما قرارداد اجاره داریم. این فضا متروکه بود و در اصل مدیریت آن با آموزش و پرورش بود، اما میراث فرهنگی آن را به ما واگذار کرد به شرط آنکه هزینه های بازسازی را پرداخت کنیم. ضمن اینکه فقط یکی از اتاق های این بنا به ما داده شد و بازسازی همان هم بر عهده ماست.

او اضافه کرد: قرارداد اجاره هم به این صورت است که بنا به مزایده گذاشته شد و به ازای بازسازی آن، چند سال اجاره داده می گردد. ما هم در مزایده برنده شدیم و تا الان یک میلیارد و 400 میلیون تومان برای بازسازی آن هزینه نموده ام و بر حسب محاسباتی که انجام دادیم بیش از سه میلیارد دیگر باید برای بازسازی آن هزینه کنیم. یک سال برای بازسازی زمان داریم، بعد از آن طبق هزینه ای که کردیم، مدت زمان حضور ما در این بنا محاسبه می گردد.

جمالی با اشاره به اینکه مدرسه حیدریه بازدید عمومی ندارد، اظهار کرد: تمام بناهایی که بازدید عمومی ندارند، در لیست مزایده قرار می گیرند. برای بازدید از بنا هم دانشجویان و محققان می توانند با نامه از میراث فرهنگی از بنا بازدید نمایند.

ایسنا با توجه به اینکه این بنا بازدید عمومی ندارد و نگرانی هایی برای شرایط آن وجود دارد، ماجرای اجاره آن به کارگاه صنایع دستی را از معاون میراث فرهنگی قزوین نیز پیگیر شد که از انجام مصاحبه و ارائه توضیحات امتناع کرد. ایسنا همچنان آماده انعکاس توضیحات مسئولان میراث فرهنگی استان قزوین درباره چگونگی حفاظت، بازسازی و واگذاری این بنای تاریخی است.

منبع: گردشبان

به "چرا درهای مسجد ـ مدرسه حیدریه فقط به روی یک هنرمند باز است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا درهای مسجد ـ مدرسه حیدریه فقط به روی یک هنرمند باز است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید