چگونه درآمد فروش نفت با صادرات گازوئیل جبران می گردد

به گزارش وبلاگ طفره، نیروگاه های فراوری برق متصل به شبکه سراسری گاز، سالانه حدود 4میلیارد لیتر گازوئیل مصرف می نمایند. درشرایط تحریم نفتی می توان با جایگزینی گاز بجای گازوئیل در نیروگاه ها،مازاد گازوئیل را صادرکرد.

چگونه درآمد فروش نفت با صادرات گازوئیل جبران می گردد

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ طفره، ایران با دارا بودن حدود 18 درصد از ذخایر قابل استحصال گازی دنیا پس از روسیه رتبه دوم را به خود اختصاص داده است. با این وجود کشور تا به امروز نتوانسته به طور شایسته از ظرفیت این منبع سرشار استفاده کند.

بی شک یکی از پایه های اصلی و اولیه محرک فراوری، تأمین انرژی پایدار و کافی برای بخش های مختلف اقتصاد ازجمله نیروگاه ها و صنایع بزرگ بوده که نقش بسزایی در توسعه کشور دارد.

کشور پس از انقلاب اسلامی در حوزه فراوری گاز طبیعی گام های بسیار بلندی برداشته است. به طوری که با فراوری روزانه نزدیک به 750 میلیون مترمکعب گاز، پس از آمریکا و روسیه، به عنوان سومین فراورینماینده بزرگ گاز در بین کشورهای دنیا شناخته می گردد. با این حال سهم ایران از تجارت دنیای گاز تنها 1 درصد است. در نتیجه لازم است بر اساس برنامه ریزی تا سال 1404 این میزان به 8 تا 10 درصد برسد که تا رسیدن به این هدف راه درازی در پیش است.

یکی از عمده ترین صنایع اساسی کشور که روزانه در حدود 190 میلیون مترمکعب گاز مصرف می نماید، بخش نیروگاه های فراوری برق است؛ نیروگاه هایی که اغلب به شبکه گازی کشور متصل و در حال استفاده از سوخت پاک گاز طبیعی برای فراوری برق هستند.

با این وجود بعضی از این نیروگاه ها به رغم اتصال به شبکه سراسری گاز، علاوه بر گاز از گازوئیل نیز برای فراوری خود استفاده می نمایند. آنالیز ها نشان می دهند گاز طبیعی علاوه بر مزیت های زیست محیطی، منجر به کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری و افزایش قابلیت اطمینان بهره برداری از واحدهای نیروگاهی نسبت به سوخت مایع می گردد. به علاوه به علت ارزان تر بودن آن نسبت به گازوئیل برای کشور از صرفه مالی نیز برخوردار است.

عایدی کشور در صورت جایگزینی مصرف گازوئیل با گاز

بر اساس آمار صنعت برق ایران، در سال 97 از میان نیروگاه های دولتی که در سال بیش از 10 درصد از مصرف سوختشان به گازوئیل اختصاص داشته است، مجموعاً در حدود 1 میلیارد لیتر است و از میان نیروگاه های خصوصی نیز مجموعاً در حدود 3 میلیارد لیتر گازوئیل مصرف نموده اند.

در مجموع نیروگاه های خصوصی و دولتی در سال حدود 4 میلیارد لیتر گازوئیل مصرف نموده اند که این میزان معادل 4.3 میلیارد مترمکعب گاز است. حال با در نظر دریافت قیمت 50 سنت برای هر لیتر گازوئیل و 20 سنت برای هر مترمکعب گاز، در صورت جایگزینی گاز به جای گازوئیل، سالانه 1.2 میلیارد دلار برای کشور صرفه جویی ارزی دارد.

بر اساس آنالیز های کارشناسی، کشورهای همسایه ایران سالانه 13 میلیارد لیتر گازوئیل مصرف می نمایند و این بازارها فرصتی را برای صرفه جویی و کسب عواید حاصل از صادرات گازوئیل در جوار مرزهای ما فراهم می نماید.

براین اساس لازم است مسئولان کشور بر استفاده هر چه بیشتر نیروگاه های برق از سوخت گاز و صادرات گازوئیلی که در این بین صرفه جویی می گردد اهتمام بیشتری بورزند. بدیهی است در صورت اجرای این راه حل، کشور به آسانی می تواند بخشی از فشار تحریم های نفتی و افت درآمدهای صادرات نفت خام را با صادرات گازوئیل به بازار منطقه کاهش دهد.

منبع:مهر

بازگشت به صفحه رسانهها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "چگونه درآمد فروش نفت با صادرات گازوئیل جبران می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه درآمد فروش نفت با صادرات گازوئیل جبران می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید