200 نخبه غیر ایرانی در کشور اقامت گرفتند

به گزارش وبلاگ طفره، رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره حمایت از نخبگان غیر ایرانی، گفت: بیش از 450 نفر از متخصصان غیر ایرانی حاضر در کشور شناسایی و برای اقامت به کمیسیون ویژه اقامت و تسهیلات معرفی و بیش از 200 نفر از آنها پیروز به دریافت حمایت مذکور شدند.

200 نخبه غیر ایرانی در کشور اقامت گرفتند

به گزارش گروه علم و پیشرفت وبلاگ طفره به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پرویز کرمی با اشاره به اینکه مهاجرت یکی از فرصت ها و تهدیدات جدی این روزهای کشورهای مهاجرفرست و مهاجرپذیر است، اعلام کرد: پدیده ای که اگر به نحو مناسبی مدیریت گردد می تواند برای کشورها منافع اقتصادی و انسانی به همراه داشته باشد. ایران هم با توجه به همجواری با بعضی کشورها یا جاذبه های مختلفی که دارد سالها است میزبان مهاجرانی از کشورهای مختلف است که بعضی از آنها نخبگان علمی و دانشی هستند.

سخنگوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه گفت: ایران نزدیک به 4 دهه است که جمعیت بالایی از مهاجران را میزبانی می نماید. بسیاری از این مهاجران با وجود مسائل زیادی که سر راه تحصیل و کسب و کارشان در ایران بود توانستند پیروزیت های بالایی کسب نمایند و به عنوان نخبگان دانشی و تخصصی در ایران بمانند.

کرمی اضافه نمود: استفاده درست از این ظرفیت بزرگ انسانی به دغدغه ای بدل شده بود که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اجرای برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان بین المللی به آن پاسخ داد و حمایت های ویژه ای را برای متخصصان و کارآفرینان غیرایرانی در نظر گرفت. در قالب این برنامه مجموعه ای از خدمات و تسهیلات برای مهاجران نخبه و کارآفرین، تعریف شد که یکی از این تسهیلات، ارائه دفترچه اقامت ویژه به مدت سه تا پنج سال است.

به گفته مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان، آنها می توانند با داشتن دفترچه اقامت ویژه، به جز حق رای؛ از همه حقوق شهروندی در ایران برخوردار شوند.

کرمی ادامه داد: بر اساس آمارهای موجود؛ تا به امروز به وسیله سامانه برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان بین المللی iConnect.isti.ir بیش از 450 نفر از متخصصان غیر ایرانی حاضر در کشور شناسایی و بیش از 200 نفر از متقاضیان پیروز به دریافت حمایت مذکور شدند.

سخنگوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بعلاوه اعلام کرد: در این برنامه حمایت های پژوهشی و انگیزشی از نخبگان غیر ایرانی، تسهیل فرآیندهای بروکراتیک برای اعطای خدمات پایه شهروندی به دارندگان کارت اقامت ویژه، ایجاد انگیزه در مدیران بخش دولتی برای تسهیل موانع کسب و کار افراد خارجی، اخذ مجوز کسب و کار و احداث مطب و تملک دارایی ها نیز تعریف شده است.

منبع: خبرگزاری فارس

به "200 نخبه غیر ایرانی در کشور اقامت گرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "200 نخبه غیر ایرانی در کشور اقامت گرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید