8 راه چاره برای براق کردن سکه های سفره هفت سین

به گزارش وبلاگ طفره، سکه معمولا یکی از سین های هفت سین در زمان تحویل شدن سال روی سفره ایرانی هاست. اگر از سال های قبل سکه دارید اما براق نیستند با استفاده از روش هایی می توانید آنها را دوباره براق کنید.

8 راه چاره برای براق کردن سکه های سفره هفت سین

به گزارش وبلاگ طفره، اگر می خواهید روی سفره هفت سین خود سکه قرار دهید، اما سکه ها قدیمی و تیره هستند از روش های زیر برای تمیزکردن آنها بهره ببرید؛

1.سکه را زیر آب سرد نگه دارید. سکه را از هر طرف حدود یک دقیقه زیر آب جاری نگه دارید. به آرامی با انگشتانتان روی سکه بمالید تا مقداری از کثیفی روی سطح آن از بین برود. پس از انتها آبکشی، سکه ها را روی یک حوله نرم قرار دهید.

2. سکه ها را با محلول آب صابون بشویید. یک کاسه کوچک را با آب گرم پر کنید و با آب و صابون یا مایع ظرفشویی مخلوط کنید. هر سکه را یکی یکی در آب صابون آغشته کنید و در آب نگه دارید. انگشت شست و اشاره خود را روی سکه بمالید تا به صابون یاری کنید کثیفی را از بین ببرد.

3. سکه ها را با یک مسواک نرم که به آن احتیاج ندارید یا یک دستمال کاغذی مسواک بزنید. هنگام مسواک زدن سکه ها را در محلول آب و صابون غوطه ور نگه دارید. به آرامی روی سکه را بشویید تا دوباره براق گردد. وقتی کارتان تمام شد، سکه را آبکشی کنید. سکه ها را با حوله خشک کنید. مطمئن شوید هر سکه کاملاً خشک است تا فلز در طول زمان از بین نرود.

4. سکه ها را با جوش شیرین و سرکه پاک کنید. سکه های را در سرکه آغشته کنید و بگذارید حدود 30 ثانیه خیس بخورند. هر بار یک سکه را از سرکه خارج کنید و بلافاصله کمی جوش شیرین روی سطح آن بپاشید. جوش شیرین را با انگشتان خود خوب روی همه قسمت های سکه بکشید تا کثیفی از بین برود. سپس سکه های را زیر آب تمیز بشویید و خشک کنید.

5. سکه های مسی را در محلول سرکه و نمک تمیز کنید. یک قاشق غذاخوری نمک خوراکی را با 1⁄4 فنجان سرکه سفید در یک کاسه حل کنید. سکه ها را داخل مخلوط بیندازید و بگذارید حدود 5 دقیقه بماند. سپس سکه ها را از مایع بیرون بیاورید و به آرامی با دستمال کاغذی پاک کنید تا لکه های تیره پاک گردد.

6. لکه های سخت را با آب لیمو و نمک پاک کنید. روی سطح هر سکه را نمک بپاشید و چند قطره آب لیمو به آن اضافه کنید. از یک مسواک نرم بهره ببرید و به مدت یک تا 2 دقیقه به آرامی روی سکه ها بکشید. سکه ها را آبکشی کنید و با یک حوله نرم خشک کنید.

7. سکه ها در کولا یا نوشابه خیس کنید. قبل از اینکه سکه ها را بیرون بیاورید و بشویید، بگذارید حداقل 5 دقیقه بماند. به آرامی سطح را با یک حوله کاغذی مالش دهید تا سکه ها دوباره بدرخشد.

8. سکه ها خود را با سس کچاپ تمیز کنید. روی هر سکه به میزان کافی سس کچاپ بپاشید تا آن را بپوشاند. سس کچاپ را با یک مسواک نرم به مدت 1 تا 2 دقیقه روی سکه بمالید. سپس سکه های خود را آبکشی کنید.

منبع: همشهری آنلاین

به "8 راه چاره برای براق کردن سکه های سفره هفت سین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 راه چاره برای براق کردن سکه های سفره هفت سین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید