آتش بس نفتی؛ مسکو و ریاض بر سر کاهش رکوردشکن تولیدات توافق کردند

به گزارش وبلاگ طفره، به گزارش رویترز، کاهش تولیدات از سوی اوپک و اوپک پلاس معادل 10 میلیون بشکه در روز یا 10 درصد عرضه جهانی است و انتظار می رود با کاهش روزانه پنج میلیون بشکه دیگر از سوی سایر تولیدکنندگان، شدیدترین بحران نفتی چند دهه اخیر مدیریت شود.

آتش بس نفتی؛ مسکو و ریاض بر سر کاهش رکوردشکن تولیدات توافق کردند

بدنبال زمین گیر شدن هواپیماها، کاهش مصرف سوخت وسایل نقلیه و افول چشمگیر فعالیت اقتصادی پس از تشدید تدابیر مقابله با کرونا، میزان تقاضای جهانی سوخت حدود 30 میلیون بشکه در روز معادل 30درصد عرضه جهانی کاهش یافت.

با این وجود، کاهش بی سابقه 15 میلیون بشکه در روز هنوز هم برای جلوگیری از سرریز شدن انبارهای ذخیره جهان که به سرعت در حال اشباع است، کفایت نمی کند.

این در حالی است که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا نه تنها نشانه ای از اعلام آمادگی برای کمک و حمایت بروز نداده بلکه اوپک را تهدید کرده است.

ترامپ که گفته تولیدات نفت آمریکا همین حالا نیز به دلیل کاهش قیمت ها، کم شده، به ریاض هشدار داده است که اگر برای کمک به صنعت نفت آمریکا به اندازه کافی تولیدات خود را کاهش ندهد، با تحریم و اعمال تعرفه روی نفتش روبرو خواهد شد.

هزینه های بالای تولید نفت شیل و قیمت پایین فعلی نفت، آمریکا را با مشکل روبرو کرده است. هم اوپک و هم مقامات روسیه گفته اند که وسعت بحران نیازمند همکاری تمامی تولیدکنندگان است.

کایریل دیمیتریف رییس صندوق ثروت ملی روسیه و یکی از مذاکره کنندگان ارشد مسکو در مسائل نفتی گفت: انتظار داریم سایر تولیدکنندگان خارج از ائتلاف اوپک پلاس به این اقدام ملحق شوند؛ اقدامی که احتمالا امروز در جریان نشست جی 20 اتفاق می افتد.

نشست روز گذشته اوپک پلاس با نشست امروز وزرای انرژی 20 اقتصاد بزرگ جهان موسوم به جی20 به میزبانی عربستان همراه خواهد شد.

منابع داخلی اوپک و مسکو هر دو اعلام کرده اند که انتظار دارند سایر تولیدکنندگان مجموعا با کاهش روزانه 5 میلیون بشکه دیگر از این توافق حمایت کنند.

قیمت نفت خام برنت که ماه گذشته پایین ترین سطوح 18 سال اخیر خود را تجربه کرد، روز گذشته هر بشکه در حدود 32 دلار معامله شد که البته در مقایسه با پایان سال 2019 به نصف تنزل پیدا کرده است.

اسنادی که به دست رویترز رسیده است، نشان می دهد که اوپک پلاس در ماه های مه و ژوئن تولیدات خود را به اندازه 10 میلیون بشکه در روز کاهش خواهد داد. تمامی اعضا تولیدات خود را به اندازه 23 درصد کاهش داده و سهم عربستان و روسیه هر کدام 2.5 و عراق بیش از یک میلیون بشکه در روز خواهد بود.

این اسناد حاکی از آن است که اوپک پلاس در ادامه کاهش تولیدات را تسهیل کرده و از جولای تا دسامبر آن را از 10 به 8 میلیون بشکه در روز می رساند و سپس از ژانویه 2021 تا آوریل 2022 این رقم را به 6 میلیون بشکه در روز خواهد رساند.

منابع آگاه گفته اند از آنجا که اوپک پلاس بدنبال شکستن مقاومت آمریکا است، کاهش تولیدات تدریجی خواهد بود؛ به اعتقاد آنان حضور آمریکا در توافق حیاتی است و از این رو بدنبال متقاعد کردن این کشور هستند.

در یکی از نشانه ها مبنی بر تقلای اوپک پلاس برای جلب حمایت گسترده تر، ایالت آلبرتا به عنوان عمده تولیدکننده نفت کانادا اظهار داشت که تولیدات همین حالا نیز کاهش یافته و اوپک از آنان برای کاهش بیشتر درخواست نکرده است. این ایالت اظهار داشت که از ایده آمریکا در خصوص اعمال تعرفه بر واردات نفت از ریاض حمایت می کند.

مسکو و ریاض پس از آنکه در جریان نشستی در ماه مارس در وین اتریش از رسیدن به توافق بر سر کاهش تولیدات ناکام ماندند، وارد جنگ نفتی شدند و در نتیجه آن عربستان تولیدات خود را در آوریل به رقم رکوردشکن 12.3 میلیون بشکه در روز رساند؛ این در حالی بود که این رقم پیش از آن 10 میلیون بشکه بود و در این میان، مسکو با 11.3 بشکه در روز به فعالیت خود ادامه می داد.

اسناد اوپک پلاس علاوه بر این حاکی از آن است که این دو کشور توافق کرده اند تا معیار کاهش برای هر دو 11 میلیون بشکه در روز باشد.

احتمال دارد چندین ایالت در آمریکا تحت قدرت و اختیاراتی که به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد، به شرکت های خصوصی دستور کاهش تولیدات را بدهند. رگولاتور نفت تگزاس به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده در میان ایالات آمریکا با تولید روزانه حدود 5 میلیون بشکه، برای بحث در خصوص کاهش احتاقتصادی تولیدات 14 آوریل تشکیل جلسه خواهد داد.

سناتورهای آمریکایی از کاخ سفید خواسته اند تا در صورتی که ریاض نتواند تولیدات نفت را مهار کند، تحریم هایی را علیه آل سعود اعمال، نیروهای آمریکایی را از این کشور خارج و برای نفت عربستان تعرفه واردات اعمال کند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "آتش بس نفتی؛ مسکو و ریاض بر سر کاهش رکوردشکن تولیدات توافق کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتش بس نفتی؛ مسکو و ریاض بر سر کاهش رکوردشکن تولیدات توافق کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید