آزمایش آنتی بادی خیال شما را از کرونا راحت می کند؟

به گزارش وبلاگ طفره، آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که به بدن کمک می کنند تا به مقابله با عفونت ها بپردازد. آنها همچنین می توانند از بدن در برابر ابتلای دوباره به بیماری محافظت کنند. آنتی بادی هر ویروس مختص همان ویروس است. در واقع اگر شما سرخک گرفته باشید و آنتی بادی آن در بدن شما وجود داشته باشد، آنها از ابتلای مجدد شما به سرخک جلوگیری می کنند اما این آنتی بادی ها نمی توانند از شما در برابر اوریون محافظت کنند.

آزمایش آنتی بادی خیال شما را از کرونا راحت می کند؟

چرا برای تشخیص، آزمایش ویروسی انجام می شود؟

به طور معمول از آزمایش های آنتی بادی برای تشخیص عفونت کووید 19 استفاده نمی شود. چرا که ممکن است حدود یک تا سه هفته زمان ببرد تا آنتی بادی های کووید 19 در بدن ساخته شود. در این حالت، اگرچه فرد مبتلا به کرونا است اما آزمایش آنتی بادی این موضوع را تایید نمی کند. بنابراین از آزمایش های ویروسی برای آگاهی از ابتلای افراد به ویروس استفاده می شود. آزمایش های ویروسی، نمونه را از دستگاه تنفسی شما مانند قسمت داخلی بینی جمع آوری می کنند و کار آزمایش و تشخیص را انجام می دهند.

نحوه انجام آزمایش آنتی بادی

در این نوع از آزمایش، از شما نمونه خون گرفته می شود تا وجود یا عدم وجود آنتی بادی در آن بررسی شود. تصمیم گیری در مورد آزمایش آنتی بادی از طریق بخش بهداشت و درمان، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و پزشک متخصص انجام می شود. آزمایش آنتی بادی برای ویروس کووید 19 نیز از طریق بیمارستان ها و آزمایشگاه ها انجام می شود. حتما با پزشک متخصص خود برای انجام آزمایش آنتی بادی، مشورت کنید و با تایید او این آزمایش را انجام دهید.

اگر تست مثبت باشد

اگر نتیجه آزمایش آنتی بادی شما مثبت اعلام شود، این به این معناست که ممکن است در بدن شما آنتی بادی های ناشی از عفونت با ویروس کووید 19 وجود داشته باشید. اما احتمال دیگری نیز وجود دارد. این که در بدن شما تنها آنتی بادی هایی ناشی از عفونت با ویروسی از خانواده کروناویروس ساخته شده باشد مانند مواردی که باعث سرماخوردگی می شود.

گفته می شود که داشتن آنتی بادی مقابله کننده با ویروس کووید 19، از بدن در برابر ابتلای مجدد محافظت می کند. اما اطلاعات دقیقی در این خصوص وجود ندارد که این آنتی بادی ها به چه میزان از بدن در برابر ویروس محافظت می کند و این محافظت ممکن است تا چه مدت دوام داشته باشد.

اگر تست آنتی بادی مثبت باشد، شاید با صلاح دید پزشک متخصص لازم باشد که شما نوع دوم آزمایش آنتی بادی را انجام دهید تا از دقت آزمایش اولیه اطمینان حاصل شود.

به خاطر داشته باشید که مثبت بودن تست شما به معنای مراقبت شدید از خود و دیگران در برابر ویروس است. حتما از تجهیزات کامل مراقبت شخصی استفاده کنید و از تماس با دیگران خودداری کنید. اما اگر نشانه ای از بیماری و ناراحتی در شما وجود ندارد و نتیجه آزمایش همچنان مثبت است، این به معنی آن است که شما یک ناقل بدون نشانه هستید که می تواند به راحتی ویروس را به دیگران منتقل کند.

در این زمینه بخوانید:

آیا باد کولر ماشین و موتور جارو برقی موجب انتقال کرونا می شود؟

آیا واکسن مدرنا می تواند مقابل ویروس کرونا بایستد؟

اگر تست منفی باشد

اگر نتیجه آزمایش شما منفی باشد، احتمالا ویروس کووید 19 در بدن شما وجود ندارد. اما با وجود این نتیجه نیز، احتمال این وجود دارد که ویروس در بدن شما نفوذ کرده باشد و هنوز آنتی بادی آن ساخته نشده باشد. زیرا همانطور که پیش تر گفته شد، به طور معمول یک تا سه هفته پس از ورود ویروس به بدن زمان می برد تا آنتی بادی آن ساخته شود. بنابراین این احتمال وجود دارد که فرد بدون آنکه آزمایش آنتی بادی از آلوده بودن او بگوید، بیمار باشد و ویروس را در سطح جامعه توسعه دهد. علاوه بر این که ساخت آنتی بادی در بدن برخی افراد حتی از این مدت نیز بیشتر طول می کشد. همچنین، بدن برخی از افراد آلوده ممکن است هرگز آنتی بادی ایجاد نکند.

واقعیت این است که صرف نظر از اینکه نتیجه آزمایش آنتی بادی شما مثبت یا منفی باشد، نتایج به تنهایی نمی توانند تأیید کنند که آیا شما آلوده به ویروس کووید 19 هستید یا خیر. تا زمانی که اطلاعات دقیقی به دست آید، به محافظت از خود و دیگران ادامه دهید.

منبع: cdc

منبع: ایرنا زندگی

به "آزمایش آنتی بادی خیال شما را از کرونا راحت می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایش آنتی بادی خیال شما را از کرونا راحت می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید