آیین نامه گواهینامه صلاحیت معلمی تصویب شد

به گزارش وبلاگ طفره، خبرگزاری خبرنگاران- دبیرکل شورای عالی آموزش وپرورش گفت: کلیات مصوبات آیین نامه مشارکت دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و حوزه های علمیه در تربیت و توانمندسازی منابع انسانی آموزش و پرورش و آیین نامه گواهینامه صلاحیت معلمی در جلسه شورای عالی آموزش و پرورش به تصویب رسید.

آیین نامه گواهینامه صلاحیت معلمی تصویب شد

به گزارش وبلاگ طفره و به نقل از روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، آقای محمود امانی با اشاره نهصد و نود و دومین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش که با حضور وزیر آموزش و پرورش و سایر اعضای آن در سالن جلسات وزارت آموزش و پرورش برگزار گشت، گفت: در این جلسه وزیر آموزش و پرورش گزارشی از فعالیت ها و اقدامات اجرا شده در راستای بهبود فرایند آموزش و پرورش و همچنین برگزاری مطلوب امتحانات دانش آموزان خاطرنشان کرد.

وی افزود: در این جلسه اعضای شورای عالی آموزش و پرورش انزجار خود را از عملیات تروریستی و به شهادت رسیدن دانش آموزان بی گناه مدرسه سیدالشهدا کابل افغانستان اعلام و مراتب همدردی خود را با ملت و دولت افغانستان ابراز داشتند و قرار شد بیانیه ای در این خصوص صادر شود.

وی ادامه داد: در این جلسه وارد دستور کار بررسی آیین نامه مشارکت دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و حوزه های علمیه در تربیت و توانمندسازی منابع انسانی آموزش و پرورش شد که پس از بحث و بررسی اعضای شورای عالی این آئین نامه با اصلاحاتی مورد تایید قرار گرفت.

آقای امانی طهرانی ابراز داشت: این آئین نامه در راستای اجرای مفاد تبصره (1) ماده واحده نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی تربیتی مصوب جلسه 833 شورای عالی انقلاب فرهنگی، مبنی بر استفاده از ظرفیت علمی سایر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و حوزه های علمیه برای جذب و تربیت منابع مورد نیاز در مشاغل آموزشی و تربیتی و با هدف جلب مشارکت و همکاری مؤثر مراکز فوق با دانشگاه های وابسته آموزش و پرورش تدوین شده و مشتمل بر 9 ماده و 3 تبصره است.

دبیرکل شورای عالی آموزش وپرورش شرح داد: براساس این آیین نامه، توسعه نقش راهبری دانشگاه های وابسته آموزش و پرورش، به عنوان مرجع اصلی علمی- تخصصی تربیت معلم، در مشارکت حداکثری و استفاده از ظرفیت و توانمندی های مراکز آموزشی کشور برای تحقق ماموریت ملی تربیت معلم در جذب و تربیت منابع انسانی در رشته های مصوب به تعداد مورد نیاز است.

وی یاد آور شد: این آئین نامه پس از تأیید شورای عالی آموزش و پرورش برای تصویب نهایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال می شود.

وی خاطرنشان کرد: دستور دوم این جلسه، بررسی آیین نامه گواهینامه صلاحیت معلمی بود که پس از بحث و بررسی اعضای شورای عالی کلیات آن به تصویب رسید و مشتمل بر 7 ماده و 4 تبصره است.

آقای امانی طهرانی افزود: این آئین نامه در راستای اجرای مفاد سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، زیرنظام تربیت معلم و تأمین منابع انسانی و بر اساس تبصره 5 ماده واحده نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی تربیتی مصوب جلسه 833 شورای عالی انقلاب فرهنگی تهیه و تدوین شده است.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش افزود: وزارت آموزش و پرورش موظف است تمام منابع انسانی مورد نیاز خود در مشاغل آموزشی تربیتی را پس از حصول اطمینان از دریافت گواهینامه صلاحیت معلمی بر اساس مفاد این آیین نامه بکار گیرد.

آقای امانی طهرانی گفت: بر اساس یکی از مواد این آئین نامه، برای ارائه خدمات آموزشی تربیتی حضوری و غیرحضوری در مدارس، مراکز و مؤسسات آموزشی تربیتی، اعم از دولتی و غیر دولتی و ارائه خدمات آموزشی خصوصی، علاوه بر داشتن مدرک تحصیلی، مشروط به داشتن گواهینامه صلاحیت معلمی می باشد.

وی خاطرنشان کرد: تمامی مشاغل آموزشی تربیتی اعم از معلم، مدیر، معاون، هنرآموز، استادکار، مربی امورتربیتی، مشاور، مراقب سلامت (مربی بهداشت) در چارچوب نظام سنجش صلاحیت های حرفه ای، مشمول این آیین نامه می باشند.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در ادامه گفت: بر اساس مفاد این آئین نامه، پذیرفته شدگان که از راستا های مختلف جذب می شوند و شاغلین، موظفند در فرآیند ارزشیابی صلاحیت معلمی شرکت کرده و برابر مقررات، گواهینامه صلاحیت معلمی جهت ورود و استمرار خدمت در آموزش و پرورش را دریافت کنند.

منبع: خبرگزاری آریا

به "آیین نامه گواهینامه صلاحیت معلمی تصویب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیین نامه گواهینامه صلاحیت معلمی تصویب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید