ادعای آسوشیتدپرس، تماس های محرمانه واشنگتن با رئیس شورای قانون اساسی ونزوئلا

به گزارش وبلاگ طفره، طبق ادعای یک رسانه آمریکایی، واشنگتن با هدف خلع نیکلاس مادورو، ارتباطات محرمانه ای با رئیس شورای قانون اساسی و برخی دیگر از اعضای ارشد حزب حاکم سوسیالیست ونزوئلا برقرار کرده است.

ادعای آسوشیتدپرس، تماس های محرمانه واشنگتن با رئیس شورای قانون اساسی ونزوئلا

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ طفره، بنا بر ادعای خبرگزاری آسوشیتدپرس، آمریکا در ادامه تلاش هایش برای خلع نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا، ارتباطات محرمانه ای را با دیوسدادو کابلو رئیس شورای قانون اساسی و برخی دیگر از اعضای ارشد حزب حاکم سوسیالیست ونزوئلا ایجاد کرده است.

این رسانه آمریکایی گزارش ادعایی خود را به نقل از یک مقام ارشد دولت دونالد ترامپ منتشر کرده اما اشاره ای به هویت او نکرده است.

طبق این گزارش ادعایی، برخی از اعضای ارشد حزب حاکم سوسیالیست ونزوئلا در دیدارهای محرمانه با نمایندگان واشنگتن به دنبال دریافت تضمین درباره این بودند که در صورت پذیرش درخواست ها برای برچیدن نیکلاس مادورو آنها دچار مجازات و تحت تعقیب قرار نگیرند.

به گفته این مقام آمریکایی، دیوسدادو کابلو که بعد از نیکلاس مادورو در ونزوئلا قدرتمندترین فرد محسوب می شود، ماه گذشته در کاراکاس با کسی که ارتباط نزدیکی با دولت ترامپ دارد، دیدار کرد و برنامه ریزی برای انجام دومین دیدار در حال انجام است اما دیدار دوم هنوز برگزار نشده است.

آسوشیتدپرس مدعی شده که نام فردی که با کابلو دیدار کرده و همچنین جزئیات این دیدار را به خاطر نگرانی از اقدامات تلافی جویانه دولت مادورو منتشر نمی کند.

بنا بر ادعای این رسانه، مقام (آمریکایی) در صورت عدم انتشار نام و هویتش با آسوشیتدپرس صحبت کرده چرا که به گفته او درباره این دیدارها که هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارند، اجازه صحبت کردن ندارد. همچنین تعیین نیست که آیا این دیدارها با مجوز و تایید مادورو صورت گرفته باشد یا خیر.

آسوشیتدپرس نوشت: کابلو در داخل ونزوئلا یک وزنه قدرت بزرگ است و به موازات کاهش قدرت مادورو، نفوذ او در دولت و نیروهای امنیتی ونزوئلا افزایش یافته است اما توسط مقام های آمریکایی به دست داشتن در فساد گسترده و قاچاق مواد مخدر و حتی تهدیدها برای کشتن یک سناتور آمریکایی متهم شده است.

مقام آمریکایی استنادی آسوشیتدپرس گفت، دولت ترامپ تحت هیچ شرایطی به دنبال تقویت کابلو یا هموار کردن جهت برای جایگزینی او به جای مادورو نیست بلکه هدف از دیدار با او تشدید فشار بر رژیم مادورو و تسریع جنگ قدرتی است که از نظر آمریکا، پشت پرده در میان حلقه های قدرت در درون حزب حاکم ونزوئلا در حال اتفاق افتادن است.

این مقام ناشناس دولت ترامپ همچنین مدعی شده که تماس هایی با دیگر افراد ارشد درون حلقه قدرت ونزوئلا هم در حال انجام است و آمریکا دارد به حرف هایشان درباره اینکه آنها به چه چیزی برای خیانت کردن به مادورو و حمایت از طرح دوره گذار نیاز دارند، گوش می دهد.

دیوسدادو کابلو رئیس شورای قانون اساسی ونزوئلا که حامی رئیس جمهور ونزوئلا و طرفدار سرسخت هوگو چاوز بوده است، به درخواست آسوشیتدپرس برای اظهارنظر درباره خبر دیدار ادعایی اش با فرد نزدیک به دولت ترامپ خودداری کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، یک مشاور و دستیار کابلو که نخواست نامش فاش شود، گفته که آمریکا ناامیدانه به دنبال دیدار با رئیس شورای قانون اساسی ونزوئلا است و به تلاش هایش برای انجام چنین دیداری شدت بخشیده است.

این مشاور کابلو اما هر گونه ادعایی درباره احتمال خیانت او به مادورو را رد کرد و گفت، رئیس شورای قانون اساسی تنها با اجازه رئیس جمهور ونزوئلا با آمریکایی ها دیدار خواهد کرد و اگر این دیدار به برداشته شدن تحریم های آمریکا علیه ونزوئلا کمک کند، چنین دیداری را انجام خواهد داد.

آسوشیتدپرس در ادامه گزارش ادعایی خود از دیدار ماه جولای نماینده نزدیک به دولت ترامپ با کابلو، جزئیات بیشتری مطرح کرده است.

به گفته یک شخص مطلع از این دیدار، کابلو بسیار با آمادگی کامل به دیدار با فرستاده مورد حمایت آمریکا آمده بود و بیسیار باهوش به نطر می رسید و اطلاع کاملی هم از مسائل سیاسی ونزوئلا داشت.

رسانه آمریکایی در بخش دیگری از گزارش خود، به اختیارات کابلو به عنوان رئیس قانون اساسی ونزوئلا برای برچیدن مادورو اشاره کرد اما با لحنی ناامیدانه نوشت: اما تا به امروز او (کابلو) اداره نهادی (شورای قانون اساسی ونزوئلا) را برعهده دارد که آمریکا آن را نامآغاز و مانعی در برابر کنگره ونزوئلا که اکثریت آن در دست اپوزیسیون است، می داند.

مقام آمریکایی مورد استناد آسوشیتدپرس اما مدعی شده که کابلو علیرغم نشان دادن روزانه وفاداری خود به مادورو و رجز خوانی هایش علیه رئیس جمهور دونالد ترامپ، در پشت پرده علیه این رهبر سوسیالیست تکیه زده بر قدرت (نیکلاس مادورو) صحبت کرده است.

یکی از سیاستمداران اپوزیسیون ونزوئلایی که او هم خواستار عدم افشای نامش شده، به آسوشیتدپرس گفته که وزرای دفاع و کشور دولت مادورو هم جزو کسانی هستند که در مذاکرات غیرمستقیم با آمریکایی ها حضور دارند.

ادعاها درباره دیدار کابلو با نماینده نزدیک به دولت آمریکا در حالی صورت گرفته که او یکی از نزدیک ترین افراد به هوگو چاوز بوده و به همراه مادورو در آخرین نطق تلویزیونی چاوز در سال 2013 قبل از فوتش حضور داشت.

از راست تصویر، مادورو، چاوز و کابلو

کابلو از زمان آغاز ریاست جمهوری مادورو از شخصیت های مورد اعتماد او بوده است و در تازه ترین جلسه شورای قانون اساسی ونزوئلا مادورو را برادر خطاب کرده بود.

در بخش دیگری از خبر آسوشیتدپرس آمده است: آمریکا قبلا هم تلاش کرده بود که با کابلو مذاکره کند. توماس شانون در سال 2015 و زمانی که مشاور جان کری وزیر خارجه (وقت) آمریکا بود با کابلو در هائیتی دیدار کرده بود؛ دیداری که زمینه را برای برگزاری انتخابات کنگره هموار کرد و در آن انتخابات، اپوزیسیون پیروزی بزرگی کسب کردند.

در پایان این خبر هم آمده است: دولت ترامپ تا حالا کابلو را شدیدا مورد اهانت قرار داده و سال گذشته او را به ادعای سازماندهی قاچاق مواد مخدر و گرداندن یک شبکه بزرگ اختلاس از دارایی های دولتی و سرمایه گذاری اموال آن در املاک و مستغلات ایالت فلوریدا تحریم کرد.

ادعای تازه رسانه آمریکایی درباره دیدار و مراودات محرمانه اعضای ارشد حزب حاکم ونزوئلا با برخی اعضای اپوزیسیون و نماینده نزدیک به دولت ترامپ در حالی صورت گرفته که تلاش های همه جانبه واشنگتن برای خلع مادورو از ریاست جمهوری ونزوئلا به جایی نرسیده است.

دولت آمریکا در اقدامی غیرقانونی، سوم بهمن ماه 1397 به فاصله نیم ساعت بعد از برگزاری نشست خوان گوایدو رهبر اپوزیسیون ونزوئلا و رئیس کنگره این کشور در کاراکاس و اعلام خودش به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا، مآغازیت گوایدو را به رسمیت شناخت (جزئیات بیشتر).

دولت ترامپ از آن زمان ضمن اعمال انواع فشارهای اقتصادی، مسدود کردن دارایی های دولت ونزوئلا و تهدید نظامی، به حمایت از گوایدو از قبیل تلاش ناکامش برای کودتا پرداخت اما اقدامات آمریکا و رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا ناکام مانده است.

منبع: خبرگزاری فارس

به "ادعای آسوشیتدپرس، تماس های محرمانه واشنگتن با رئیس شورای قانون اساسی ونزوئلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای آسوشیتدپرس، تماس های محرمانه واشنگتن با رئیس شورای قانون اساسی ونزوئلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید