این سبک زندگی از مرگ زودرس دورتان می نماید

به گزارش وبلاگ طفره، سبک زندگی مدیترانه ای می تواند خطر مرگ را نزدیک به 30 درصد کاهش دهد.

این سبک زندگی از مرگ زودرس دورتان می نماید

به گزارش ایسنا، نتایج آنالیز یک موسسه آموزشی در بوستون، ماساچوست نشان داد افرادی که در بریتانیا، سبک زندگی مدیترانه ای را دنبال می نمایند، در معرض کاهش خطر مرگ ناشی از همه علل و بیماری های خاص هستند.

سبک زندگی مدیترانه ای که اغلب به علت مزایای سلامتی آن مورد تحسین قرار می گیرد، فراتر از رژیم غذایی است. در حالی که رژیم غذایی یک جزء اساسی را تشکیل می دهد، سبک زندگی به عنوان یک کل شامل طیف وسیعی از عادات و اعمالی است که به طور سنتی در بین مردم ساکن در کشورهای حاشیه دریای مدیترانه یافت می گردد.

به طور کلی، سبک زندگی مدیترانه ای بر رژیم غذایی سرشار از میوه ها، سبزی و غلات کامل و کم نمک و قند تاکید دارد بعلاوه بر استراحت کافی، فعالیت بدنی و تعاملات اجتماعی متمرکز است.

مرسدس سوتوس پریتو، نویسنده ارشد این مطالعه اظهار کرد: این مطالعه نشان می دهد که این امکان برای جمعیت های غیر مدیترانه ای وجود دارد که رژیم مدیترانه ای را اتخاذ نمایند و شاهد انتقال پذیری سبک زندگی و اثرات مثبت آن بر سلامت باشند.

نتایج این مطالعه نشان داد، افرادی که بیشترین مقدار پایبندی به سبک زندگی مدیترانه ای را داشتند، در مقایسه با افرادی که کمترین مقدار را داشتند، بیشترین مزایای محافظتی را دریافت کردند بعلاوه افرادی که از سبک زندگی مدیترانه ای پیروی می نمایند، طبق نمرات، 29 درصد کاهش خطر مرگ و میر ناشی از همه علل و 28 درصد کاهش خطر مرگ و میر ناشی از سرطان را ثبت کردند.

فعالیت بدنی، استراحت، عادات اجتماعی و سرگرمی تأثیر ویژه ای دارد. پیروی از این موارد نه تنها با کاهش خطراتی که قبلا ذکر شد همراه است بلکه شاهد کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی وعروقی نیز خواهیم بود.

این سبک زندگی از مرگ زود رس دورتان می نماید

سبک زندگی مدیترانه ای، روشی از زندگی است که فراتر از انتخاب های غذایی را شامل می گردد. این یک رویکرد جامع است که جنبه های مختلف زندگی روزمره را ادغام می نماید و با مزایای سلامتی متعددی مرتبط است.

رژیم غذایی مدیترانه ای به طور مداوم باعث کاهش بروز بسیاری از بیماری های مزمن می گردد. به عنوان مثال، بسیاری از غذاهایی که در رژیم غذایی مدیترانه ای یافت می شوند، حاوی پلی فنل ها و فلاونوئیدها هستند و در مطالعات دیگر نشان داده شده است که نقش محافظتی در برابر بعضی بیماری های مزمن از جمله سرطان دارند.

فعالیت بدنی منظم یک سنگ بناست. فعال بودن بخشی جدایی ناپذیر از سبک زندگی مدیترانه ای است بعلاوه اولویت دادن به خانواده و جامعه نیز در این رژیم غذایی مهم تلقی شده است؛ به عنوان مثال، وعده های غذایی اغلب امور مشترکی است که خانواده ها برای آن دور هم جمع می شوند.

مشارکت اجتماعی و داشتن یک شبکه اجتماعی قوی برای رفاه ذهنی لازم است. در بسیاری از کشورهای مدیترانه ای، چرت کوتاه یا استراحت بعد از ظهر، به ویژه بعد از وعده غذایی ناهار معمول است. اعتقاد بر این است که این دوره استراحت باعث تجدید قوا و استراحت از شلوغی روز می گردد.

باغبانی، کشاورزی، یا صرف وقت گذراندن در خارج از منزل رایج است. این نه تنها محصولات تازه را فراهم می نماید، بلکه به زمین و ایجاد ارتباط با طبیعت یاری می نماید. وعده های غذایی لذت بخش هستند و بدون عجله خورده می شوند و این سبک زندگی بر کاهش استرس تاکید دارد.

مطالعات متعددی سبک زندگی مدیترانه ای را با طیف وسیعی از مزایای سلامتی مرتبط دانسته اند که شامل کاهش خطرات بیماری قلبی، سرطان های خاص، دیابت، آلزایمر و حتی افسردگی است. به نظر می رسد ترکیبی از یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی، زندگی فعال و ارتباطات اجتماعی قوی، رویکردی جامع برای زندگی ایجاد می نماید.

سبک زندگی مدیترانه ای منحصرا برای افرادی که در منطقه مدیترانه زندگی می نمایند در دسترس نیست. این اصول را می توان در برنامه های روزانه در هر مکانی استفاده کرد و آن را به یک سبک زندگی شناخته شده و توصیه شده جهانی برای سلامتی و طول عمر تبدیل کرد.

نتایج این تحقیق در مجله Mayo Clinic Proceedings منتشر شده اس

منبع: فرارو

به "این سبک زندگی از مرگ زودرس دورتان می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این سبک زندگی از مرگ زودرس دورتان می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید