توضیحات وزیر ارتباطات درباره سند همکاری با چین در حوزه فضای مجازی

به گزارش وبلاگ طفره، برنامه همکاری 25 ساله ایران و چین هفته گذشته میان وزرای امور خارجه دو کشور به امضا رسید که بخشی از آن مربوط به زیرساخت های مخابراتی و فناوری اطلاعات می شود.

توضیحات وزیر ارتباطات درباره سند همکاری با چین در حوزه فضای مجازی

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در فضای مجازی در پاسخ به کاربران درباره این سند همکاری در حوزه اینترنت گفت: همکاری با چین در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، بر محدودسازی اینترنت تأثیری ندارد و برعکس با توجه به جلوگیری از اعمال تحریم های ظالمانه آمریکا در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات می تواند سبب توسعه فعالیت های این بخش شود.

وزیر ارتباطات با اشاره به تحریم های ظالمانه علیه ایران اعلام کرد: شرکت های اروپایی ارتباطات خود را با ایران در حوزه ICT محدود کردند اما شرکت های چینی ارتباطات خود را با شرکت های ایرانی حفظ کردند و پشتیبانی خوبی ارائه دادند. در حوزه فناوری های نیمه هادی نیز چین به سطحی از تکنولوژی رسیده که تمام قطعاتی که در حوزه تکنولوژی مورد نیاز است را تولید می کند و از محصولات شرکت های آمریکایی بی نیاز شده است.

وی ادامه داد: شرکت های چینی یکی از مجموعه های پیشرو در عرصه تکنولوژی های ارتباطی هستند. از این رو بیشترین همکاری چین و ایران مربوط به حوزه ارتباطات می شود اما در حوزه فناوری اطلاعات هنوز محصولات چینی در ایران جا نیفتاده اند.

جهرمی با اشاره به دعوایی که در سطح دنیا برای شکستن تک قطبی فناوری اطلاعات در آمریکا به وجود آمده است، گفت: ایران در این فضا می تواند میان شرکت های چینی و آمریکایی موازنه ایجاد کند تا قدرت و تعامل بیشتری به وجود آید و از اعمال تحریم های یک جانبه جلوگیری شود.

وی با اشاره به اینکه در این تفاهم نامه دو طرف در عرصه ارتباطات و حوزه فضایی علاقمند به همکاری هستند، گفت: حوزه فضایی یکی از محورهای این همکاری است. سازمان فضایی، پژوهشگاه فضایی و پژوهشگاه هوافضا پیش از این به صورت یک جانبه توسط آمریکا تحریم شده بودند و همکاری با چین در حوزه فضایی بازدارنده اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران خواهد بود.

منبع: خبرگزاری مهر

به "توضیحات وزیر ارتباطات درباره سند همکاری با چین در حوزه فضای مجازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات وزیر ارتباطات درباره سند همکاری با چین در حوزه فضای مجازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید