سانسور زخم کاری و اعتراض تند مهدویان

به گزارش وبلاگ طفره، فشار های وزارت ارشاد و سازمان سینمایی برای توقیف سریال زخم کاری در نهایت به سانسور های عجیب این سریال انجامیده است، ادامه دار شدن این سانسور ها درنهایت سبب عصبانیت این کارگردان شده است.

سانسور زخم کاری و اعتراض تند مهدویان

به گزارش وبلاگ طفره، از سرازیر شدن موج اعتراض ها به سیگار کشیدن جواد عزتی تا سانسورشدن بدن مالک و لاک زدن او برای همسرش و سانسور حضور مالک در کنار منصوره، همه موضوعاتی بود که منجر به اعتراض محمدحسین مهدویان به سانسور های اعمال شده از سوی ساترا شده است.

موج اعتراض ها به فضای مجازی هم رسیده و بعضی معتقدند که سانسورهای رخ داده بی انصافی عظیمی در حق زخم کاری است، چراکه این سریال همانند قورباغه مخاطب را دنبال خود می کشاند و محتوای تکراری دیگر سریال ها را ندارد.

بعضی از کاربران هم موافق سانسور بوده و سریال مهدویان را علتی بر ترویج بی بندوباری می دانند. این دسته از کاربران می گویند که اینگونه سریال ها را میشد در ماهواره هم دنبال کرد؛ ما در پی محتوایی سالم بودیم.

اما در این میان بعضی هم به اعتراض محمدحسین مهدویان انتقاد نموده اند. کاربری در این رابطه نوشت: محمدحسین مهدویان، مدیران فرهنگی بی مسوولیت رو تهدید نموده اگه شاهکار زخم کاری رو سانسور کنید از فیلیمو میرم نتفلیکس:))))) اینا هم گرفتن ما رو حضرت عباسی و واقعا قدرنشناسن. پول و امکانات مفت رو خرج اینا نموده بعد اینا تهدید می کنن.

البته بعضی رسانه های اصولگرا معتقدند که این اعتراض ها و اعلام سانسورینگ، نوعی حاشیه سازی برای جذب مخاطب و در نتیجه افزایش فروش فیلم یا سریال موردنظر است که به نظر تا به امروز پیروز هم بوده اند.

در این خصوص تسنیم نوشته است: ناهماهنگی وزارت ارشاد و ساترا در نظارت بر محتوای سریال های نمایش خانگی در مراحل شکل گیری اثر و شکایت بازی این دو نهاد مسئول پس از انتشار و در هنگام پخش سریال ها، دانسته یا نادانسته با دادن گرای توقیف به مخاطبان، موجب تقویت گرای سانسور عوامل فیلم ها و در نتیجه فروش بالای این سریال ها شده است.

زخم کاری در دام سانسور

در ابتدای ماجرا که سریال زخم کاری منتشر شد استعمال مواد مخدر به وسیله بازیگران این سریال مورد نقد بعضی منتقدان و رسانه ها نهاده شد. همین موضوع باعث شد تا سازمان سینمایی از سازمان تنظیم مقررات رسانه های صوت و تصویر فراگیر (ساترا) بابت محتوای سریال زخم کاری شکایت نموده و خواهان توقف پخش زخم کاری گردد.

اما کوشش های آن ها بی ثمر ماند و پس از مدتی بازیگران با انتشار تصاویری عجیب از سانسور های اجرا شده روی سریال خبر دادند. روز گذشته هانیه توسلی بازیگر نقش منصوره با انتشار تصویری از منصوره (هانیه توسلی) و مالک (جواد عزتی) در صفحه اینستاگرامش نشان داد که این قسمت سانسور شده است.

درواقع سکانس حذف شده، سکر پانس پایانی قسمت ششم سریال زخم کاری است که در هتلی در کیش می گذرد و مالک و منصوره در مقابل هم نشسته و آبمیوه می نوشند. اما مالک در نسخه نهایی حذف شده و تنها منصوره پشت میز صبحانه دیده می گردد.

پیش از این هم در قسمت پنجم سریال هم سانسور رخ داده بود. در یکی از سکانس های این قسمت، مالک همراه با صحبت کردن با همسرش سمیرا (رعنا آزادی ور) برای او لاک می زند. اما این صحنه با نهاده شدن گلدانی در جهت دوربین سانسور شده بود.

علاوه بر این ها در قسمت اول سریال زخم کاری هم که با صحنه حضور جواد عزتی در وان حمام شروع شده بود، بخشی از بدن مالک سانسور شد.

اعتراض و تهدید محمدحسین مهدویان

سریال زخم کاری که هربار بخاطر موضوعاتی مشابه و متفاوت به حاشیه کشیده می شد، واکنش افراد بسیاری را در پی داشت، اما در این میان محمدحسین مهدویان همچنان سکوت را به، لب به سخن باز کردن و اعتراض به اتفاقات اخیر ترجیح می داد. اما حالا پس از گذشت 6 قسمت از سریال به نظر می رسد که تحمل کارگردان به پایان رسیده است.

او با انتشار یادداشتی نسبت به عملکرد ساترا و سانسور های اجرا شده اعتراض کرد.

کارگردان ماجرای نیمروز در ابتدای متن نوشته است در هفته های گذشته با رویکردی سازنده و مبتنی بر تعامل به سانسور های عموما غیرمنطقی و غیرعرفی ساز و کار سانسور صدا و سیما و زیر مجموعه آن یعنی ساترا تن دادم، تعاملی که من و همه هم حرفه ای هایم همواره از سر جبر و ناچاری و نه از سر رضایت به آن تن داده ایم تا بتوانیم آثارمان را در مملکت عزیزمان و برای مردم نازنین خودمان به نمایش درآوریم. ولی این بار سطح سخت گیری ها به جایی رسیده که از حد طاقت و تحمل من خارج شده است.

مهدویان به سانسور های غیرغقلانی وغیرحرفه ای قسمت ششم سریال اشاره نمود و اضافه کرد: این سانسور ها به وضوح موجب تاثیرات مخرب بر داستان و تضییع حقوق ما به نام سازنده و شما به نام مخاطب شده است. پس اجازه بدهید در قسمت های پیش رو در صورت ادامه این رفتار، میان حق مسلم شما برای تماشای سروقت قسمت تازه و احقاق حق دیگرتان که تماشای نسخه ای در شأن شماست، دومی را انتخاب کنم. قطعا می پذیرید که مسوولیت تضییع حق اول تان نه بر عهده ما که بر گرده آن هاست که از دایره منطق و عقل خارج شده اند و جهت زور پیش گرفته اند.

او گفته که ممکن است به زودی سیاهه این سانسور ها را برای داوری درست مردم و مدیران خردمند به جای مانده بر مسند منتشر کندتا مخاطب قضاوت کند.

مهدویان تاکید نموده که چند پلتفرم عظیم بین المللی از جمله نت فلیکس برای سرمایه گذاری روی طرح ها و ایده های فیلم سازان ایرانی ابراز تمایل نموده اند. تردید نکنید که به زودی زود پلتفرم های خارجی، مقصد هنرمندان خلاق ایرانی خواهند شد و نخبه های فرهنگی ما هم مثل نخبه های علمی و مالی عرصه را خالی خواهند کرد.

او در پایان با گله مندی از عملکرد این مدیران نوشت: چرا با تنگ نظری و فشار آثار خلاق هنرمندان نجیب ایرانی را به پیکره هایی زخم خورده و محتضر بدل می کنید که عقیم و بی اثر باشند تا بازارشان از سکه بیفتد؟ چه کسی از این رویه سود می برد؟. لااقل برای مدت کوتاهی دست تان را بردارید و بگذارید کمی نفس بکشیم. شاید بتوانیم در این روزگار سخت، به اندازه یک سریال، یک فیلم یا یک موسیقی زیبا برای دقایقی هم که شده مردم مان را به خوشی در آغوش بگیریم و شعله امید را در دل جوانان این خاک زنده نگه داریم.

منبع: فرارو

به "سانسور زخم کاری و اعتراض تند مهدویان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سانسور زخم کاری و اعتراض تند مهدویان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید