موسیقی ابزاری درمانی است؟

به گزارش وبلاگ طفره، موسیقی فقط تجربه شنیداری نیست؛ جسمی فیزیکی است که از مرزهای فرهنگی فراتر می رود و احساسات مشابهی را برای مردم سراسر دنیا برمی انگیزد.

موسیقی ابزاری درمانی است؟

این نتایج حاصل یافته های محققان دانشگاه تورکو فنلاند است که آنالیز کردند چگونه موسیقی از نظر احساسی و فیزیکی بر مخاطبین در سراسر دنیا تأثیر می گذارد.

از شرکت نمایندگان خواسته شد تا به احساسات در هنگام گوش دادن به انواع آهنگ های غربی و آسیایی امتیاز دهند. این کشف ارتباط عمیق بین پاسخ های عاطفی ما به موسیقی و احساسات فیزیکی که تجربه می کنیم را برجسته می نماید.

یکی دیگر از یافته های کلیدی این مطالعه دنیای بودن این تجربیات موسیقی است. با وجود تفاوت های فرهنگی، مخاطبین غربی و آسیایی واکنش های احساسی و فیزیکی مشابهی را به موسیقی گزارش کردند که نشان می دهد احساسات ناشی از موسیقی ممکن است ریشه در مکانیسم های بیولوژیکی ارثی تا یادگیری فرهنگی داشته باشد.

این مطالعه بعلاوه به نقش موسیقی در تکامل انسان می پردازد. موسیقی ممکن است به عنوان ابزاری برای انسجام اجتماعی تکامل یافته باشد.

موسیقی درمانی یک زمینه پویاست که در آن متخصصان مراقبت های بهداشتی از موسیقی برای حمایت از رفاه ذهنی، عاطفی، فیزیکی و اجتماعی استفاده می نمایند. این رویکرد درمانی از ویژگی های ذاتی موسیقی برای تسهیل درمان و رشد شخصی استفاده می نماید.

موسیقی درمانی نقش بسزایی در توانبخشی شناختی دارد. برای بیماران مبتلا به بیماری هایی مانند آلزایمر و زوال عقل، ملودی های آشنا می توانند باعث یادآوری حافظه و بهبود عملکرد شناختی شوند.

درمانگران به طور فعال از موسیقی برای یاری به این بیماران برای بازیابی خاطرات از دست رفته و حفظ توانایی های شناختی استفاده می نمایند.

موسیقی درمانی در حوزه سلامت روان، یک راه منحصر به فرد برای بیان و پردازش هیجانی ارائه می دهد. این به ویژه برای افرادی که با افسردگی و اضطراب مقابله می نمایند، موثر است.

موسیقی درمانی بعلاوه باعث رشد مهارت های اجتماعی می گردد. جلسات گروهی ارتباط، همکاری و به اشتراک گذاری عاطفی را تشویق می نماید که برای افراد مبتلا به اوتیسم یا اضطراب اجتماعی مفید است.

افراد می توانند با درگیر شدن در فراوری موسیقی یا تجربیات گوش دادن با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند و تعاملات اجتماعی خود را بهبود بخشند.

به طور خلاصه، این مطالعه جامع قدرت دنیای موسیقی را روشن می نماید و از موانع فرهنگی فراتر می رود. این یافته درک ما را از نقش موسیقی در زندگی انسان عمیق تر می نماید.

مقاله کامل در Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

منبع: گردشبان

به "موسیقی ابزاری درمانی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موسیقی ابزاری درمانی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید