گوی بلورین کارلوی واری برای خالق مرد بارانی

به گزارش وبلاگ طفره، جشنواره بین المللی فیلم کارلوی واری از بری لوینستون کارگردان برنده اسکار آمریکایی تقدیر می کند.

گوی بلورین کارلوی واری برای خالق مرد بارانی

به گزارش وبلاگ طفره، این فیلمنامه نویس و کارگردان آمریکایی، جایزه گوی بلورین افتخاری پنجاه وسومین جشنواره فیلم کارلوی واری در کشور جمهوری چک را به پاس نقش برجسته در سینمای جهان دریافت می کند.

لوینستون که ساخت بیش از 40 فیلم بلند را در طول چهار دهه فعالیت سینمایی در کارنامه دارد؛ در سال 1988 برای ساخت فیلم مرد بارانی پیروز به کسب جایزه اسکار بهترین فیلم و کارگردانی شد.

وی همچنین برای نگارش فیلمنامه و کارگردانی و عدالت برلای همه (1972)، داینر (1982)، آوالون (1991) و باگزبی (1991) پنج بار دیگر نامزد دریافت جایزه اسکار شده است.

بدون شک مهم ترین ساخته لوینستون فیلم مرد بارانی است که امسال همزمان با سی امین سالگرد ساخت آن است.

این فیلم در سال 1988 پیروز به کسب چهار جایزه اسکار بهترین فیلم، بهترین فیلم نامه غیراقتباسی، بهترین کارگردان و بهترین بازیگر نقش اول مرد برای داستین هافمن شد و جوایز متعدد دیگری نیز کسب کرد.

صبح به خیر، ویتنام (1987)، افشاگری (1994)، کُره (1998)، راهزنان (2001)، چه اتفاقی افتاده؟ (2008) و شهر را بلرزان (2015) از دیگر ساخته های این کارگردان 75 ساله هستند.

از دریافت کنندگان پیشین جایزه گوی بلورین افتخاری جشنواره کارلوی واری می توان به ویلیام فردکین، یری شاتزبرگ و کن لوچ اشاره کرد.

این رویداد سینمایی امسال برنامه ویژه ای را نیز برای یادبود میلوش فورمن بزرگ ترین کارگردانان تاریخ معاصر کشور جمهوری چک که چندی پیش درگذشت اختصاص داده است که با نمایش فیلم عشق های یک بلوند ساخته میلشو فورمن در سال 1965 از مهم ترین آثار موج نو سینمای چک و همچنین برگزاری یک کنسرت از سوی ارکستر سمفونی ملی چک در شب افتتاحیه و اجرای موسیقی فیلم های معروف فورمن از جمله والمونت، آمادئوس و فایرمن بال همراه خواهد بود.

جشنواره کارلووی واری که از سال 1946 آغاز به کار کرده و مهمترین جشنواره اروپای مرکزی و شرقی به شمار می رود، هرساله در شمال غربی کشور جمهوری چک برگزار می شود.

پنجاه و سومین جشنواره بین المللی فیلم کارلووی واری از تاریخ 29 ژوئن تا 7 جولای (8 تا 16 تیر) در کشور جمهوری چک برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "گوی بلورین کارلوی واری برای خالق مرد بارانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوی بلورین کارلوی واری برای خالق مرد بارانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید