تصویب لایحه مقابله با کودک همسری توسط دولت

به گزارش وبلاگ طفره، کارشناس ارشد دفتر آنالیز های امور حقوقی معاونت رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده از تدوین لایحه ای جدید برای مقابله با کودک همسری اطلاع داد و گفت که این لایحه با معین حداقل سن ازدواج 13 سال برای دختران و 15 سال برای پسران، با حمایت اعضای کمیته فرعی کمیسیون لوایح دولت، به تصویب رسید.

تصویب لایحه مقابله با کودک همسری توسط دولت

به گزارش وبلاگ طفره به نقل از ایسنا، زهرا جعفری کارشناس ارشد دفتر آنالیز های امور حقوقی معاونت رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده اعلام کرد: معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری از سال 1392 مطالعات مربوط به تدوین لایحه مشخص حداقل سن ازدواج را شروع کرد.

وی اضافه کرد: این معاونت ابتدا به آسیب شناسی قوانین مربوط به ازدواج پرداخت و خلأها و نواقص این قوانین را آنالیز و سپس به شناسایی ظرفیت های فقهی که با توجه به آنها می توان سن ازدواج را در قوانین کشور اصلاح کرد، پرداخت و بر مبنای آن در سال 1397 لایحه مشخص حداقل سن ازدواج یا همان لایحه اصلاح ماده 1041 قانون مدنی را تدوین و به دولت تقدیم کرد.

بنابر اظهارات وی، در حال حاضر - طبق ماده 1041 قانون مدنی - ازدواج دختر زیر سن 13 سال تمام شمسی و پسر زیر سن 15 سال تمام شمسی با اجازه دادگاه و اذن ولی و رعایت مصلحت مجاز است. لذا لایحه مذکور ازدواج دختران زیر 16 سال و پسران زیر 18 سال را ممنوع نموده و علاوه بر آن اجازه داده که دختران بین 13 تا 16 سال و پسران بین 16 تا 18 سال با حکم دادگاه خانواده ازدواج نمایند. اما این لایحه پیروز به تصویب در کمیته فرعی کمیسیون لوایح دولت نشد.

جعفری گفت: به همین دلیل، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به منظور جلب نظر موافق اعضای کمیته و با هدف حمایت از تمامی بچه ها در برابر ازدواج های زودهنگام و اجباری، متن لایحه اولیه را اصلاح و حداقل سن ازدواج را برای دختران 13 و برای پسران 15 سال مشخص کرد، یعنی با تصویب نهایی این لایحه در مجلس، ازدواج زیر 13 سال برای دختران و زیر 15 سال برای پسران ممنوع می گردد.

کارشناس ارشد دفتر آنالیز های امور حقوقی معاونت رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده یادآور شد: متن لایحه اصلاح شده در آذر امسال تقدیم دولت شد که به موجب آن ازدواج دختران زیر 13 سال و پسران زیر 15 سال ممنوع می گردد. این لایحه در جلسه ای که در سوم دی امسال در کمیته فرعی کمیسیون لوایح دولت برگزار گردید، با حمایت اعضای کمیته به تصویب رسید.

به گفته جعفری، به موجب مطالعات صورت گرفته ای که در مقدمه توجیهی معاونت آمده است، ازدواج بچه ها حق سیر طبیعی رشد و بالندگی، برخورداری از مراقبت والدین، تفریح و سرگرمی که در تکامل شخصیت کودک نقش مشخص نماینده دارد، حضور در گروه همسالان و دوستان و ادامه تحصیل آنها را تحت تاثیر قرار می دهد و علاوه بر اینها خطراتی را هم متوجه سلامت جسم و روان کودک می نماید. چنانچه دختری زیر 13 سال ازدواج کند به لحاظ جسمی با خطراتی مانند پارگی اندام جنسی، زایمان زودرس، سقط ناخواسته جنین، خون ریزی شدید در دوران بارداری و تولد نوزاد کم وزن روبرو می گردد و به لحاظ روانی نیز خطراتی نظیر اضطراب، افسردگی و وسواس برای او ایجاد می گردد.

به گفته وی، با وجود این که ازدواج دختران زیر 13 سال و پسران زیر 15 سال مهم ترین حقوق آنها را در معرض خطر قرار می دهد و باید نهادهای مسئول با اقدامات مختلف قانون گذاری و فرهنگ سازی از ازدواج بچه ها جلوگیری نمایند، مخالفت هایی با لایحه مقابله با کودک همسری وجود دارد. از جمله بعضی مخالفان معتقدند که در حال حاضر با مساله بلوغ جنسی زودرس روبرو هستیم و آیا درست است که ازدواج زیر سنین 13 و 15 سال را ممنوع کنیم؟ اما از نظر معاونت سوال اصلی که باید به آن توجه داشت این است که آیا اساسا جامعه ما می پذیرد که دختر زیر 13 سال بتواند مادر بگردد و بتواند کودک خود را به درستی تربیت کند؟ آیا دختر زیر 13 سال مهارت فرزندپروری را آموخته است؟ آیا همسر زیر 13 سال می تواند روابط خود را با شریک زندگی اش به درستی مدیریت کند و در شرایط بحرانی رفتار منطقی داشته باشد؟ آیا برای ازدواج، علاوه بر بلوغ جنسی و بلوغ جسمی، به رشد عاطفی و بلوغ اجتماعی احتیاج نداریم؟

منبع: همشهری آنلاین

به "تصویب لایحه مقابله با کودک همسری توسط دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب لایحه مقابله با کودک همسری توسط دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید