انتخابات ریاست جمهوری 1400؛ احتمال ترکیب لاریجانی- ظریف

به گزارش وبلاگ طفره، مدتی بود در میان حدس های موجود درباره نامزد های 1400، احتمال نامزدی لاریجانی و ظریف قوت گرفته بود. حتی گاهی از آن ها به عنوان نامزد اصلاح طلبان و گاه نامزد حزبی کارگزاران سازندگی یاد شده است. هر چند اغلب اصلاح طلبان تا به امروز بر این امر پافشاری کردند که در این دوره از نامزدی یک اصلاح طلب واقعی حمایت خواهند کرد. با این حال، در روز های اخیر برخی نمایندگان ادوار و نمایندگان نزدیک به لاریجانی و حتی اصلاح طلب از احتمال نامزدی او و ترکیب طلایی لاریجانی-ظریف به عنوان ترکیب ائتلافی اصولگرایان میانه با اصلاح طلبان در 1400 نام بردند. در این ترکیب، لاریجانی به عنوان رئیس جمهور و ظریف وزیر امور خارجه دولت احتمالی، خواهد بود.

انتخابات ریاست جمهوری 1400؛ احتمال ترکیب لاریجانی- ظریف

به گزارش وبلاگ طفره، پس از جلسات لاریجانی با جمعی از کنندگان ادوار مجلس، حالا برخی نیرو های سیاسی نیز به عرصه آمده و از نامزدی لاریجانی حمایت می کنند. جلیل رحیمی جهان آبادی اصلاح طلب و کننده مجلس، گفته اگر آقای لاریجانی مورد اجماع اصلاح طلبان و اصولگرایان میانه رو قرار گیرد و در انتخابات حضور پیدا کند و پیروز هم شود، ترکیب ریاست جمهوری آقای لاریجانی و وزارت امور خارجه آقای ظریف یک ترکیب طلایی خواهد بود؛ اما اینکه آیا همه این فرضیات محقق شود یا خیر، هنوز مشخص نیست.

از نظر او اصلاح طلبان نیم نگاهی به نامزدی ظریف دارند، هر چند ظریف خود گفته چنین تصمیم ندارد. غیر از او کمال الدین پیرموذن از دیگر کنندگان ادوار و اصلاح طلب در واکنش به احتمال کاندیداتوری لاریجانی در انتخابات 1400 گفته است: اگر گروه های مرجع، بزرگان دین و ملت و دلسوزان نظام و کیان از ایشان برای حضور در انتخابات دعوت کنند خواهد آمد.

این اظهارات درحالی صورت می گیرد که از یک سو برخی معتقدند لاریجانی واقعا تصمیم جدی برای آمدن ندارد. چنانچه منصور حقیقت پور، از نیرو های نزدیک به لاریجانی به تازگی گفته بود تا این لحظه همچنان باور دارد که علی لاریجانی تصمیمی برای شرکت در انتخابات ندارد.

از سوی دیگر هم ظریف هر چند به صراحت از عدم تمایل خود برای نامزدی در انتخابات 1400 سخن گفته، اما از پست وزیر امور خارجه در دولت بعدی استقبال کرده است که می تواند شاهدی بر تایید گمانه ترکیب طلایی این طیف سیاسی باشد.

علاوه بر این ها، در حالی که در میان حامیان لاریجانی برخی چهره های اصلاح طلب نیز حضور دارند، اما برخی از اصلاح طلبان معتقدند که این اصولگرایان میانه هستند که حامیان جدی نامزدی لاریجانی و ترکیب طلایی لاریجانی-ظریف هستند چرا که اصلاح طلبان عزمی بر معرفی نامزدی غیراصلاح طلب ندارند.

جلال جلالی زاده فعال سیاسی اصلاح طلب و کننده سابق مجلس در مصاحبه با وبلاگ طفره در این باره با تاکید بر سردی فضای انتخابات درباره ترکیب طلایی لاریجانی و ظریف گفت: ظاهراً حامیان آقای لاریجانی و ظریف مشغول فعالیت، تشکیل ستاد، جمع آوری و جذب نیرو هستند، اما در بین اصلاح طلبان هنوز به طور جدی شخص یا اشخاص خاصی خود را مطرح نکردند. تا زمانی هم که اصلاح طلبان نامزد های خود را مطرح نکنند نمی شود اظهارنظر کرد. اما اگر قرار باشد آقای لاریجانی انتخاب اصلاح طلبان باشد یعنی دیگر جدال اصول گرا و اصلاح طلب تمام شده است و دیگر هیچ کدام هویت اصلی خود را در مطرح کردن مسائل سیاسی ندارند.

او همچنین اضافه کرد: کنندگان ادوار که بیشتر اصولگرایان میانه هستند از حامیان آقای لاریجانی و در این راستا مشغول فعالیت هستند. آن ها خیلی برای این موضوع تلاش می کنند. آقای لاریجانی هم به دلیل مشی معتدلش می تواند اقشار میانه رو را به سمت خود جذب کند، اما این که اصلاح طلبان بخواهند از او حمایت کنند بعید است. اصلاح طلبان هنوز به نتیجه نرسیده اند که آیا واقعاً کاندیدایی از خود داشته باشند یا نه. قبلاً اظهاراتی درباره تمایل حزب کارگزاران سازندگی به نامزدی لاریجانی شنیده شده، اما هنوز به طور قطعی و علنی از آقای لاریجانی حمایت نکردند، اما در گزینه هایشان هست. احزابی مثل حزب اتحاد ملی یا اعتماد هم اعلام نمودند کاندیدای حزبی معرفی می کنیم، اما هنوز نامزدهای خود را علنی نکرده اند و باید منتظر بود. در کل، این اصول گرایان میانه هستند که قصد مطرح کردن آقای لاریجانی را دارند، اما اصلاح طلبان چنین عزمی را ندارند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب اعلام نمود: این که اصلاح طلبان از آقای ظریف حمایت بکنند قطعی نیست. چون در جلساتی که برای تصمیم گیری تشکیل شده است این مسئله علنی و قطعی نشده است. اما آقای خرازی و آقای ظریف هم مشغول فعالیت هستند. شاید هرچه به انتخابات نزدیک تر شویم کاندیدا های دیگری هم اعلام حضور کنند. به نظر می رسد فضای سرد انتخابات موجب شده تا افراد خیلی تمایلات خود را درباره نامزدی در انتخابات 1400 بروز ندهند. شاید هر چه به انتخابات نزدیک شویم با گرم تر شدن فضای انتخاباتی اعلام حضور افراد صریح تر و بیشتر شود.

جلالی زاده اضافه کرد: در مجموع، احتمال حضور آقای لاریجانی در انتخابات 1400 با توجه به جلسات و فعالیت هایی که در استان ها برقرار است، خیلی بالاست. بنابراین، من احتمال حضور ایشان را از آقای ظریف بیشتر می دانم.

منبع: فرارو

به "انتخابات ریاست جمهوری 1400؛ احتمال ترکیب لاریجانی- ظریف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخابات ریاست جمهوری 1400؛ احتمال ترکیب لاریجانی- ظریف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید